Kırmızı Balık Cinayeti [Andrea Camilleri – Carlo Lucarelli]

Polisiye edebiyatının saygın isimlerinden Andrea Camilleri geçtiğimiz Temmuz ayında vefat etmiş. Benim listeme bu kitap girdiğinde hayattaymış, ne garip. Kendisini Komiser Montalbano’lu romanlarından tanıyoruz. Toprağı bol olsun. Carlo Lucarelli ise yeni duyduğum bir isim. Kitaptaki ağırlığı da Camilleri kadar fazla değil. Roman zaten tam bir polisiye roman da değil. Bir polisiye romanın özeti gibi bir şey. Toplamı 100 sayfayı bile bulmuyor.

İki yazar bir gün otururken yanlarına gelen birisi bir cinayet soruşturmasına yazarların kendi kahramanlarının nasıl yaklaşacağını soruyor. Aralarında sohbet ederlerken ortaya böylesi bir kitapçık çıkıyor. Hani burada bırakmasalar, biraz daha derinlikli yazmaya çalışsalar 4-5 yüz sayfalık bir roman çıkarmış hatta filme bile alınabilirmiş. Bunun yerine iki yazar bizim “aşık atışması” tarzında bir “polisiye roman yazarı” atışması yapmışlar. Saz bir Camillerini’nin kahramanı Salvo Montalbano’ya geçiyor, bir Carlo Lucarelli’nin kahramanı, bayan müfettiş Grazia Negro’ya. Tabi ki usta Camilleri kalemini konuşturuyor.

Kırmızı Balık Cinayeti, küçük hacimli, eğlenceli, esprili bir kitapçık. Bir cinayeti birlikte yürüten iki polisiye roman kahramanının karşılıklı yazışmaları ve raporlardan oluşuyor. İki yazarın hoş bir çalışması olmuş. Okuduğumda bana çok büyük bir haz vermeri fakat pişman da olmadım. Güzel bir çalışma. Sel Yayıncılık tarafından basılmış. Türkçeye Güliz Akyüz Yıldırım tarafından çevirillmiş.

Author: mehmet
Mehmet Zeki Dinçarslan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir