Kınalı Kuzular

Komutan askerin eline bakmış, kına var. Demiş ki “Evladım bu kına da ne böyle?” Asker bilmediğini, askere gelirken annesinin eline kına yaktığını söylemiş. Komutan iyice merak etmiş, “Sor bakalım annene niye kına yakmış” demiş askerine. Asker de memleketine mektup yazıp komutanının sorusunu annesine sormuş. Anneden gelen cevap şöyle: “Oğlum, biz üç yerde kına yakarız. Kurbanlık koyuna kına yakarız ki Allah’a kurban olsun, gelin olan kıza kına yakarız ki kocasına kurban olsun. Bir de askere giden evlatlarımıza yakarız ki vatanına kurban olsun.”

Çarşı iznine giden kınalı kuzuları katletti terör. Vatanına kurban olsun diye anlarının ellerine kına yaktığı çocuklardı onlar. Kimisi doğudan, kimisi batıdan gelmişti belki hayatlarında görmedikleri Kayseri’ye. Bazısının şafağı karanlıktı bazıları illerin plaka numaralarını ezber etmeye başlamışlardı. Hepsinin ortak özelliklerini sorarsanız hayaller derim. Hepsinin de hayalleri vardı. Bu askerlik hizmetini bitirecek, memleketlerine dönecek, ev-bark-iş-yuva sahibi olacaklardı. Çarşı izni onlar için bir haftadır bekledikleri önemli bir gündü. Çarşıya inecekler, sivil insanlarla aynı havayı soluyacaklar, belki bir sinemaya gidecekler, bir lokantada karavana dışında bir şeyler yiyecekler akşam da tekrar birliklerine geri döneceklerdi. Şu basit hayat döngüsünün içinde olan gencecik çocuklardan ne ister ki terör?

Terörün istediği belli. Devleti zayıflatmak, devletimizi zayıflatmak. İçeride ve dışarıda Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin imajını “güvensiz” bir yer olarak oluşturmak. Her gün bombaların patladığı bir yer haline getirmek. Turistin ya da tüccarın huzurla ziyaret ettiği bir ülke olmaktan çıkan ülkeyi ekonomik olarak zayıflatmak. İnsanların güvenle çarşı-pazara çıkamadıkları bir ülke görüntüsü oluşturarak hepimizin zihnini bulandırmak, devletimize olan güvenimizi sarsmak. Korkuyu yüreklerimize ekmek…

Sevgili dostlar, korkmayalım. Devletimize olan güvenimizi yitirmeyelim. İnşallah, Türkiye Cumhuriyeti bu karanlık günlerden çıkacaktır. Terörün kökünü kurutacak, teröristlerin cezasını verecektir. Biz ülkemize olan inancımızı yitirmeyelim. Yapacak çok şey yok, diyecek çok şey de yok. Yas tutuyoruz sadece. Hayatlarını kaybeden gencecik fidanlarımıza rahmet okuyalım. Ailelerine sabır dileyelim Rabbimizden. Devletimizin bu işleri çözeceğine olan inancımızı koruyalım. İnşallah teröristler tek tek yakalanıp en ağır şekilde cezalandırılırlar. İnşallah bu tür elim hadiselerle bir daha karşı karşıya gelmeyiz. Terörün sebepleri bulunur, kaynaklarına inilir, önlemler alınır. Kötü yollara giden sapakların önleri kapanır. Güzel günler bizim olur.

Güvenlik güçlerimize yardımcı olalım. Gördüğümüz şüpheli şeyleri onlara bildirelim. Bundan sonra şehir giriş ve çıkışlarında aramalar artacaktır. Güvenlik güçlerimize zorluk çıkarmayalım, her arama kendi iyiliğimiz için yapılıyor zira. Onlara yardımcı olalım, güler yüz gösterelim, dua edelim.

Allah devletimize zeval vermesin. Daha fazla kınalı kuzunun kurban olmasından bizi muhafaza buyursun.

Author: mehmet
Mehmet Zeki Dinçarslan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir