Kadınım [Özlem Akşit]

Kadınım Virginia Wolf; Özlem Akşit’in master tezinin kitaplaşmış hali. Kadının kimlik sorunu üzerine bir araştırma yapmak isteyen yazara hocaları Virginia Wolf hakkında bir çalışma yapmasını tavsiye ediyorlar ve nihayetinde bu çalışma çıkıyor ortaya.

Yazar öncelikle kadın haklarının tarihi gelişimiyle ilgili bilgiler vererek başlıyor eserine. Yazarın hayat hikâyesiyle de devam ediyor. Yazarın çocukluk ve gençlik yıllarında yaşadıklarının yazınsal hayatına da önemli tesirleri olmuş. Genç yaşta kaybettiği aile üyeleri, ölüm üzerine düşünceleri, bir kadın olarak toplumdaki durumu gibi etkenler bir yandan ruh sağlığını bozarken bir yandan da edebi eserlerine kaynaklık etmiş. 1941 yılında, cebine taşlar doldurarak kendini suya bırakana kadar çeşitli iniş-çıkışlardan ve yazılardan oluşuyor Wolf’un hayatı.

Daha sonraki bölümlerde yazarın feminizm anlayışı, roman anlayışı konusunda bilgiler veriliyor. Virginia Wolf, bilinç akışı tekniğiyle romanlar kaleme almış. Jacob’un Odası, Mrs. Dalloway, Deniz Feneri, Dalgalar, Perde Arası adlı eserler Özlem Akşit tarafından incelenmiş. Yazarın eleştirmen yönü, öykücülüğü, eserlerindeki feminist eğilimler de Akşit tarafından ayrı ayrı değerlendirilmiş.

Özlem Akşit’in bu incelemesi Wolf hakkında bazı anekdotlar, onun hakkında söylenenler, ilginç hatıralar, Wolf’tan güzel sözler ile son buluyor. 188 sayfalık bu kitap Nergiz Yayınları tarafından 2017 Mart’ında basılmış.

Author: mehmet
Mehmet Zeki Dinçarslan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir