Jean-Christophe III – Romain Rolland

Kitabın bu üçüncü cildini okurken şunu fark ettim. Önemli olan yazarın ne anlattığından ziyade nasıl anlattığı. Anlatımdaki güzellik Romain Rolland’a 1915 senesinde Nobel edebiyat ödülünü getiriyor.

Romain Rolland’ın Jean-Christophe serüveni bu kitap ile son buluyor. Serüven 1904 yılında başlayıp 1912’de sona ermiş on kitap halinde. Yapı Kredi Yayınları ise 3 cilde toplamış bunları. Elimdeki üçüncü cilt geçtiğimiz Kasım ayında basılmış. Ben kitabı ilk aldığımda iki cilt zannediyordum, meğer üçüncüsü daha basılmamışmış. Sonradan fark ettim ve üçüncüyü bu sene aldım. Okumak bugüneymiş.

Üçünc ciltte de Jean-Christophe efendinin serüvenleri devam ediyor. İlk romanlarda efsane bir aşka dönüşeceğini sandığım ilişki aşka dönüşmüyor. Hafif delilik izleri taşıyan Bay Krafft zaman ilerledikçe daha da deliriyor. Sanatçılık, gerçek sanatçılık da delilikle paralele giden bir şey belk de. Olivier adlı bir arkadaşla kuvvetli bir arkadaşlığı var aşk yerine. Deli sanatçı için daha iyi arkadaşlık.

“Ama en büyük sanatçılar, yüreği herkes için çarpanlardır. Tanrı’yı canlı olarak yüz yüze görmek isteyen, onu yalnızlığının bomboş dünyasında değil, insanların sevgisinde aramalıdır.”

Aşk yerine gelip geçici hevesleri var Jean-Christophe’un. Arkadaşı Olivier’in evliliğinin kendisini yalnız bırakmasına da içerliyor.

“Kadın erkeğin yarısıdır diyenlerin hiç de yanılmadıklarını düşünüyordu. Çünkü evli bir erkek artık ancak yarım bir erkektir.”

YKY’nın üçüncü kitabı orijinal yayın sırasının 8, 9 ve 10. ciltlerini kapsıyor. Birinci kitap olan Dostlar böylelikle sona erdikten sonra ikinci kitap olan Kutsal Ateş başlıyor. Burada sevgili sanatçımız komünistlerle düşüp kalkmaya başlıyor. Bunlarla takılırken de biraz meczup olduğu için sadece arkadaşlık kuruyor, fikirleri paylaşmaksızın dostluk ediyor.

“Sanatçıyım ben, sanatı savunmak benim görevim; onu bir partinin hizmetine vermemeliyim.”

Bir yandan da bu insanları eleştirmeden edemiyor: Temel zayıflıkların devrime engel olduğu tespitinde de bulunuyor. Belki de Romain Rolland bu tespiti kahramanının ağzından yapıyordur.

“Ama inançsızdı bu insanlar, karaktersizdiler. İhtiyaç, alışkanlık, zevk ve eğlenceden bıkkınlık sinirlerini harap etmişti.”

Tüm bu hayat serüveni devam ederken bir yandan da Jean-Christophe ismi tüm Avrupa’da yayılmaktadır.

Yeni Gün bölümüyle sona eren bu üçüncü kitap toplamda 470 sayfa uzunluğunda. Yapı Kredi Yayınlarının bastığı bu eseri dilimize Adnan Cemgil kazandırmış.

Author: mehmet
Mehmet Zeki Dinçarslan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir