İstiklalimize Kan Veren Malatyalılar [Mehmet Ali Cengiz]

Pala Çavuş, ağır makinalı tüfeğin manga kumandanı idi. Tepenin yamacına yerleştirilen ağır makinalı tüfeğin kumandası Pala Çavuşta idi. Makinalı tüfek yuvasına yerleştirildikten sonra kumandanı: “Bak Pala Çavuş… Bizim bir makinalımıza karşılık gâvurların üç makinalısı var. Sonra onların arkasında silah verecek İngiliz gâvuru hazır bekliyor. Bizim yardımcımız Allah’tır… Her mermi bir gâvur içindir. Aklından çıkarma…”

İstiklalimize kan veren Malatyalılar

MALATYALI GAZİLER

Malatya İskender Mahallesi’nden İbrahim Etem Özpazarbaşı, Arapgirli Mehmet Münif Taner, Darendeli Pala Çavuş diğer adıyla Mustafa Tanzer, Yeşilyurtlu Ahmet Uğurcan, Yeşilyurt Gündüzbeyli Ömer Erkişi, Doğanşehir Sürgülü Mevlüt Demirci, Pütürge Tepehan Tekedereli Mustafa Avcı, Hekimhanlı Osman Çavdar, Mehmet Karataş bu kitabın kahramanları. Sadece bu kitabın değil, İstiklal mücadelesi veren bir milletin isimsiz milyonlarca kahramanından sadece birkaç tanesi. Malatyalı bir araştırmacı 80’li yıllarda İstiklal Savaşı gazilerimizin sayısının gittikçe azaldığını fark etmiş ve Malatya ilinde yaşayan gazilerden ulaşabildikleriyle röportaj yapmaya karar vermiş. Arayıp tarayarak birkaç isme ulaşmış ve bunlarla yaptığı söyleşileri kitap haline getirmiş.

Kitap benim elime henüz basılmışken geçti, o zamanları iyi hatırlıyorum. Sonrasında yıllarca kitaplığımda bekledi, geçenlerde üzerinden geçmiş bu kadar zamandan sonra bir daha okuyayım dedim. Çocukken okuduğum o hadiseler beni gerçekten o kadar etkilemiş ki. Savaşa giden askerler, savaş sırasında çekilen yokluklar, karşılaşılan trajediler. Esir düşüp yıllarca vatan hasretiyle yanan, memleketinde öldü diye ardından ağıt yakılan insanların hikâyeleri ister istemez okuyanın gözlerini yaşartıyor. Vatan öyle kolay kazanılmamış. Bu cennet vatan öyle kolay ele geçmemiş. Ermenisi, Yunanı, İngilizi, Fransızı aç kurtlar gibi gözlerini bu toprakların üzerine diktikleri vakit çoğu doğru düzgün okul yüzü bile görmemiş, vatan kelimesinin anlamı üzerine bizim kadar kafa yormamış bu kahramanlar saniye tereddüt etmeden yalın ayaklarla koşmuşlar düşman üzerine. Kitapta birçok yerde rastladım giyecek ayakkabının bulunmadığının anlatılmasına. Pala Çavuş’un bir tepeyi savunmak için döktüğü teri heyecanla ben de döktüm, Gazi Ahmet Uğurcan’ın esarette çektiklerine hayıflandım, memleketine dönenleri karşılayanların sevinçlerine ben de ortak oldum bu kitapta.

İstiklalimize Kan Veren Malatyalılar, Pala Çavuş kitabı Malatyalı araştırmacı-yazar Mehmet Ali Cengiz tarafından kaleme alınmış ve 1989 yılında basılmış. Yenimalatya Gazetesi tesislerinde basılan eser 100 sayfa.

Author: mehmet
Mehmet Zeki Dinçarslan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir