İslam’ın Şartı Kaç?

İslam’ın şartlarının beş tane olduğunu ifade eden sözlere katılmıyorum. İyi niyetle Hz. Peygamber’in bir hadisini yorumlayarak insanlara böyle sunmak çok indirgemeci bir yaklaşım. İslam’ın beş değil belki yüz beş, iki yüz beş şartı vardır fakat asla beş değil. Tekerleme gibi: Savm, salat, hac, zekât, kelime-i şehadet sıralaması yapıp ardından işi matematiğe dökmek dini mekanik hale getiriyor ve ciddiyetsiz bir Müslüman kitle oluşuyor.
İslam’ın beş şartı var diye düşünenlerin kafasında şu hesaplar dönüyor: “Hepsinin toplamı yüz puan, her biri yirmi puandan üç tanesini yaparsam eğer sınavı geçtim demektir. Kelime-i şehadet banko ki aşk ile buyurayım… Yirmi puanı doğrudan kazandım. Orucu da elimden geldiği kadar tutuyorum, yirmi olmasa dahi on-on beş arasını kesin tamamlarım ki %51’e ulaşırken lazım olur. Dilencilere verdiğim 25’er kuruşlar zekâta sayılırsa eğer; onların da toplamı vermem gereken zekâta oranlandığında birkaç puan elde ederim. Namaz kılmıyorum fakat kadir gecesi kıldığım bir rekât bin rekât olacağı için dur bakayım… (365X40/1000=14,6) Kadir gecesi kılacağım 15 rekât namaz bütün yıla bedel sayılıyor. Bir iki kandilde de oruç tutar, namaz kılarsam buradan aldığım puan da yirmiye yaklaşır. Özel günlerde ahbaplara attığım kutlama video ve resimli mesajları ile de birkaç bonus yakalarsam ben bu işi çözdüm demektir. Hac için zaten yaşım çok çok genç, ileride çok yaşlanırsam giderim.”
Siz bu monoloğun komik olduğunu mu düşünüyorsunuz yoksa aynını yapanlardan mısınız kendiniz karar verin artık. Komik diyorsanız değil zira böyle düşünen muazzam bir kitle var. Bu saydıklarımdan en az birini düşünen milyonlarca insan dini adeta bir bilgisayar oyunu haline getirmişler kafalarında. Yaşayış şekillerini İslam’a uydurmak yerine İslam’ı yaşayış şekillerine uydurmaya çalışan milyonlar.
Hadiseyi bu kadar basit anlatırsanız karşılığında da olacak olan budur zaten. İslam’ın beş tane şartı var deyince kafalarda “başka şart yokmuş, sadece bunları yaparsam yeter” gibi saçma bir düşünce oluşuyor. İslam’ın şartı beş derseniz akrabaya yardım etmeyi nereye koyacaksınız? Yetimlerin hakkını gözetmek İslam’ın şartı değil mi? Yolda kalmışlara yardımcı olmak farz değil midir? Gelin bir düşünün. Anne-baba hakkını gözetmek, zalimin karşısında durmak, verilene şükredip sabretmek, kibirden sakınmak, rızkın helalinin peşinden koşmak, mütevekkil ve kanaatkâr olmak, iyiliği emredip kötülükten sakındırmak, emaneti gözetmek, yalandan kaçmak, sözde durmak… Bakın bunların hepsi İslam’ın şartı. İslam beş tane maddeye indirgeyemeyeceğimiz bir yaşayış şeklidir ve şartları bu saydıklarımdan da fazladır.
Öyleyse sevgili dostlar, Peygamberimizin İslam’ın beş direk üzerine kurulu olduğunu ifade eden hadisine bakarak sadece direkleri kör-topal oluşturmak yerine sağlam direklerin üzerine sağlam bir bina kurmaya çalışmamız lazım ki gerçek Müslüman olabilelim.

Author: mehmet
Mehmet Zeki Dinçarslan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir