İskeletler Vadisi [TEX]

İskeletler Vadisi ve El Muerto adlı bu iki sayı Çizgi Düşler’in 11. cildinde bulunuyor. İskeletler Vadisi, bir önceki 188. sayının devamı. Orada kahramanlarımızdan Kit Carson ve Tiger Jack, Navajolara içki satan kötü niyetli kişilerin esas amaçlarını öğrenebilmek için araştırma yapıyorlardı. Kötüler Kit ve Tiger’in peşinde, Tex de kötülerin peşindeydi. 189 sayıda yani İskeletler Vadisi’nde olay sonuca ulaşıyor. Le mesa degli scheletri macerası sayının tam sonunda bitiyor ki ayranla dürümün aynı anda bitmesi, çayla simidin aynı anda bitmesi gibi bir şey bu. Giovanni Ticci çizmişti bu sayıyı, Baba Bonelli de yazarı. 190. sayı, El Muerto esrarengiz ve çirkin bir adamın Tex’ten intikam almak için sevdiklerine zarar vermesi ile başlıyor. Sayının bitiminde henüz macera bitmemişti ama bitmeye yaklaştığını düşünüyorum. İyi ki aydan aya beklemek zorunda değilim diye şükrediyorum. Burada yazar Guido Nolitta, çizen ise Aurelio Galleppini.

Bu arada, İskeletler Vadisi’nde olaylar Kızılderililerle savaşmış eski bir İspanyol birliğinin saklamış olduğu bir hazinenin etrafında gelişiyor. Güya İspanyollar, Kızılderililer tarafından öldürülmüş. Kimin kimi öldürdüğünü iyi biliyoruz biz. Her sayının başına ufak bir pasaj yapan Orhan Berent bu ciltte Tex maceralarının yayınlanma serüveni içerisinde uğradığı bazı sansürlere yer vermiş. 224 sayfalık bu kitapta çeviri Zeynep Akkuş’a ait.

Meraklısı için El-Muerto macerasının videoya dönüşmüş hali burada. 1980’lerde, İskeletler Vadisi macerasının giriş kısmına benzeyen bir girişi olan sinema filmi ise burada.

Author: mehmet
Mehmet Zeki Dinçarslan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.