İntikamlar [Philippe Djian]

İntikamlar, Philippe Djian adlı Ermeni asıllı Fransız yazarın bana karmaşık gelen bir romanı. Anlatıcı bazen yazar oluyor bazen de kitabın baş karakteri Marc. Kitabı okurken, Bukowski okuyor gibi oldum bir ara, öyle bir içim buruldu. Böyle bir şeyi deneyimlemedim çok şükür fakat o kadar alkol, uyuşturucu ve dumana maruz kalan insanların normallik dediğimiz alana pek fazla uğrayabileceklerini düşünmüyorum.

“Seninle aynı fikirdeyim” dedi Anne, burnunu menüden kaldırmadan. “İlaçsız, uyuşturucusuz, alkolsüz bir dünyada ne yapardık?”

Marc adlı bu arkadaş 45 yaşında bir sanatçı. Rakıya ekmek doğrayıp kahvaltı yapan tiplerden. Uyuşturucu, zina ve sair tüm günahlar da cabası. İki tane arkadaşı var, dalgalı bir ilişkisi var arkadaşlarıyla. Oğlu intihar etmiş, bunalımlarını henüz atlatamamışken metroda sarhoş bir kız bulur. Kitaptaki tiplerin kendilerine göre doğru ve yanlışları var. Bazı ahlaki sınırlar koyuyorlar kendilerine ama sınırları kendileri koyuyorlar. Adama göre sınır olan bir şey temel erdemler açısından tam tersi olabilir ya da tam tersi. Değişik insanlar işte. Böylesi hayatlar var mıdır acaba. Bilmiyorum fakat tanışmak istemezdim. Kitabın bir yerinde esas kahraman adının Marc değil de yazarın adı olan Philippe olmasını istediğini söylüyor. Karşısındaki kadınsa “Berbat bir isim” diyor.

Philippe Djian’ın 144 sayfalık romanını Hakan Tansel dilimize çevirmiş. Ayrıntı Yayınları titizlikle basmış.

Author: mehmet
Mehmet Zeki Dinçarslan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir