Göbeklitepe Sembolizmi [Göktuğ Halis]

Yazar Göktuğ Halis’in Yeni Başlayanlar İçin Göbeklitepe, Anadolu’da Batıl İnanış Ritüel ve Mit kitaplarından sonra sıra Göbeklitepe Sembolizmi’ne geldi. Yazar bu kitapta Göbeklitepe’deki sembollerin izlerini sürmüş. Sembolizm’le alakalı bir giriş yaptıktan sonra taşın ve kayanın nasıl kutsala dönüştüğünü anlatmaya başlamış. Taşın yeniden doğum, dayanıklılık ve ölümsüzlük gibi anlamları var. Bu bağlamda Göbeklitepe’deki çeşitli taş yapıların, sandıkların, kayaların incelemesini yapmış yazar.

Göbeklitepe’deki dikilitaşlarda hayvan figürlerine de rastlanıyor. Yazara göre bunların öteki dünya ile ilişkili olduğu varsayılmış ve kutsiyet atfedilmiş. Kitabın ikinci bölümü bu hayvanlara ve temsil ettiklerine odaklanmış ve örnek fotoğraflara yer verilmiş.

Üçüncü bölüm, çeşitli sembollere, bunların taşıdıkları anlamlara ve başka inançlardaki kullanım şekillerine ayırılmış. T biçimli taşlar, dairesel formlar ve benzeri sembollerin taşıdıkları manalar incelenmiş.

Göktuğ Halis’in bu 150 sayfalık eseri Göbeklitepe ile ilgili güzel bir çalışma olmuş. Eski insanların inançları hakkında fikirler yürüten yazar ilkçağ insanının inanç sistemi hakkında çıkarımlarda bulunmuş. Göbeklitepe’ye gidecek olursam Göktuğ Halis’in bu üç kitabını da yanıma almam gerekecek.

Author: mehmet
Mehmet Zeki Dinçarslan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.