Gençler İçin Turgut Özal [Nezir Kızılkaya]

Hemşehrimiz Turgut Özal’ın, Cumhurbaşkanlığı makamındayken vefatının üzerinden neredeyse otuz yıl geçecek. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde müstesna bir yere sahip olan Özal bir kuşak tarafından çok iyi tanınıyor olsa da yeni nesil tarafından adeta hiç tanınmıyor. Bir zamanların marjinal siyaset adamı olan Özal, yapıp ettikleriyle ülke gündeminden hiç düşmüyordu. Türkiye’yi 21. yüzyılın büyük devletleri arasına sokmayı en büyük hedef olarak belirlemiş olan Malatyalı devlet adamı, bu uğurda sağlığını bile hiçe sayarak sürekli çalışıyor, emek veriyordu.

Yeni neslin, gençlerin, bilhassa Malatyalı gençlerin Özal’ı hakkıyla tanımadığını düşünmüş olsa gerek Nezir Kızılkaya. Malatya’nın önemli münevverlerinden Kızılkaya yazarlığının yanında iyi de bir arşivci olma sıfatını taşıyor. Bir döneme damga vuran Turgut Özal’ın tüm yapıp ettiklerini bu arşivden çıkarmak mümkün. Nitekim, yazarımız böyle yapmış ve gençlerin daha iyi tanıyabilmesi için bir Özal kitabı hazırlamış: Gençler İçin Turgut Özal.

Kitap, Özal’ın hayatının ana hatları ile başlıyor. Aile hayatı, çalışma hayatı, kamu ve özel sektörde geçirdiği zamanlar ve bu zamanlarda edinmiş olduğu bilgi ve birikimin nasıl kendisini siyasete sürüklediği anlatılmış önce. Memleketine hizmet etmek isteyen, akıllı ve birikimli bir insanın yurt dışına çıkışı ve buradan ülkesinin geri kalan yönlerini görüşü okurken gözünde canlanıyor insanın. Ülkemizin seksen öncesi durumu adeta mecbur bırakmış Özal’ı siyasete atılmaya. Uygun şartlar oluşunca Anavatan Partisi’ni kuran Özal 1983 senesindeki seçimleri kazanarak Başbakan olur. Başbakanlık döneminde reformist bir çizgi izleyerek ekonomik manada gelişmeye engel olarak gördüğü tüm yasakları bir bir ortadan kaldırır. Bugün bize tuhaf gelebilir, Özal öncesi dönemde, cebinde doları olanlara kaçakçı muamelesi yapılıyormuş. Özal’ın reformist çizgisi sadece ekonomik konularla sınırlı kalmaz. Sanayiden üretime, sosyal hayattan kürt sorununa kadar her konuda özgürlüklerden yana bir tavır uygular. Ülkemizde kangren haline gelmiş olan başörtüsü sorununu kendi döneminde çözer ve üniversitelerde başörtülü eğitim alınmasını serbest bıraktırır. Ömrü vefa edecek olsa, ajandasında daha çok reform vardır Türkiye için fakat ne yazık ki henüz 66 yaşındayken ve daha yolun başındayken aramızdan ayrılır. Allah rahmet eylesin.

Turgut Özal’ın hayatını gençler için kısaca özetlemiş olan bu eser Özal’ın hayatıyla birlikte Başkanlık sistemi, bürokrasi, türban sorunu, mizah, spor, kültür-sanat, teknoloji gibi konularda Özal’ın fikirleri ve hamlelerine de yer vermiş. Halkın içinden gelen, gerçek bir halk adamı olan Turgut Özal, Malatyalı olması hasebiyle tüm Malatyalılar için de ayrıca bir gurur kaynağıdır.

100 sayfalık bu güzide Nezir Kızılkaya kitabı Malatya Büyükşehir Belediyesi Yayınları tarafından basılmış.

Author: mehmet
Mehmet Zeki Dinçarslan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir