Evrenin Sonundaki Restoran [Douglas Adams]

Otostopçunun Galaksi Rehberi serisinin ikinci kitabı: Evrenin Sonundaki Restoran. Kitaba ismini veren restoran, gerçekten de evrenin sonunda. Fakat bittiği yerde değil, bittiği zamanda. Evrenin sona ermek üzere olduğu son dakikaların restoranı. Buraya giderek istediğiniz menüyü (konuşan sığırlar ya da sebzelerin sunumlarıyla) sipariş edebilir, müzik eşliğinde yemeğinizi yer, içeceklerinizi yudumlarken evrenin yok oluşunu izleyebilirsiniz. Sonra uzay geminize atlayarak tekrar kendi zamanınıza dönebilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken husus geri döneceğiniz zaman. Yanlışlıkla milyonlarca yıl öncesine dönenler de olabiliyor.

“Ee, ne kadar zamanımız kaldı?” dedi. “Benim yalnızca bir daki-” Ve derken Evren sona erdi.

Altın Kalp’in İhtimalsizlik Motoru, onu mevcut gemiler arasında en güçlü ve hareketlerini tahmin etmesi en imkansız gemi durumuna getirmişti. Yapılmak istenen şeyin tam olarak ne kadar ihtimalsiz olduğu hesaplanabildiği sürece geminin yapamayacağı hiçbir şey yoktu.

Bu Altın Kalp’e bayılıyorum. İhtimalsizlik Motoru fikri de harikaymış. Kitabın çevirisini yapan İrem Kutluk oldukça zorlanmış olmalı bunları bulabilmek için. Daha farklı isim tamlamaları da var kitabın içinde.

Zaphod, bu kitapta da en sevdiği şeyden, hayatın anlamı olarak kabul ettiği şeyden, yani eğlenceden zaman zaman uzaklaşarak zaman zaman da tam orta yerine düşerek vakit geçiriyor. Hemşehrimiz kabul etmemiz gereken Arthur, Otostopçunun Galaksi Rehberi’nin sahibi olan Ford Prefect ile dolaşıyor: Kitaptaki bilgilerle gerçekler arasında önemli çelişkilerle karşılaşıldığında, yanlış olan taraf her zaman gerçeğin kendisiydi. Zaphod da bir başka hemşehrimiz Trillan ile takılıyor.

Serinin bu ikinci kitabı, hastalanmış Büyük Yeşil denilen bir varlığın hapşırmasının devamı gibi. Her şey şu anda dağılmış durumda ve kalan üç kitabın neresinden başlayacak Büyük Beyaz Mendil’in dağınıklığı toplaması, merak ediyorum. Douglas Adams, merhumun, harika bir hayal gücü ve espri anlayışıyla kaleme aldığı bu güzel eserin ikinci kitabı da İrem Kutluk tarafından çevirilmiş ve Alfa Yayınları tarafından basılmış. 255 sayfa.

Author: mehmet
Mehmet Zeki Dinçarslan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir