Elveda ve Bütün O Balıklar İçin Teşekkürler [Douglas Adams]

Yunuslar dünyayı terk ederler ve dünyalılara bir mesaj bırakırlar. Tüm dünyalılara değil tabi, birkaç kişiye. Elveda ve Bütün O Balıklar İçin Teşekkürler. Yunuslar, bilindiği gibi dünyanın en zeki varlıkları. Farelerden önce miydi sonra mı onu pek çıkaramıyorum. Otostopçunun Galaksi Rehberi’nin önceki ciltleriyle araya bu kadar mesafe bırakmamış olsaydım hatırlardım. Serinin üçüncü kitabında sonra uzun bir ara verdim. Üçüncü kitap Hayat Evren ve Her Şey; ikinci kitap Evrenin Sonundaki Restoran ve ilk kitap Otostopçunun Galaksi Rehberi’ydi.

Diğer kitapların dünyalı kahramanlarından Arthur Dent; tüm olup bitenlerden sonra kendisini ilginç bir şekilde dünyada buluyor. İlginç diyorum zira önceki kitaplarda hatta ilk kitabın ilk bölümünde dünya yok edilmişti. Zamanın, içinde ileri geri gidilip gelinen bir platform oluşundan faydalanmış olabilir yazar. Arthur, dünyaya gelir fakat yunuslar gitmiştir artık. İlk başlarda her şey güzel gelse de sonrasında maceralar yeniden başlıyor.

Alfa Yayınları tarafından 2017’de basılan bu kitabı Douglas Adams 1984 yılında kaleme almış. Serinin bu dördüncü kitabı yine İrem Kutluk tarafından dilimize kazandırılmış.

Author: mehmet
Mehmet Zeki Dinçarslan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.