Elenium Üçlemesi [David Eddings]

David Eddings iyi bir yazar bence. Okuyucuyu yormuyor. Zaten fantastik kitaplar okuyucuyu yormamalı. Yorulmak isteseydim gider ağır edebi romanlar okurdum.

Bir tane büyük bir dünya varmış. O dünyada birkaç tane krallık varmış. İyi krallıklar, iyi tanrılar, kötü krallıklar, kötü tanrılar. İyi krallıkların şövalyeleri, iyi krallıklardan birinde bulunan Pandion şövalyeleri, bu şövalyelerin kahramanı Sparhawk.

Kraliçe hastalanır ve hastalığının sebebi kötü kalplilerin zehirleridir. Sparhawk ve arkadaşları panzehir aramaya çıkarlar. Beş yüz yıl önceki bir savaşta kaybolan sihirli bir taş kraliçeyi hayata döndürecektir. İlk cilt Elmas Taht böyle. İkinci kitap Yakut Şövalye. Bu kitaplarda hep aynı şeyler oluyormuş gibi geliyor bana bazen. Bir amaç uğruna seyahat eden insanlar ve değişik yaratıklar. Yüzüklerin Efendisi’nin taklidi olan yüzlerce değişik kitap. Hiçbirisi Yüzüklerin Efendisi gibi mükemmel bir anlatıma sahip değil ama her birinden de ayrı ayrı zevk almak mümkün. Serinin son kitabı Safir Gül. Şövalye Sparhawk elindeki mücevherle gidip bin bir çeşit kahramanlık yapıyor ve galip geliyor neticede.

Altıkırkbeş Yayınları, Ferhan Ertürk çevirisi, teşekkürler David Eddings.

Author: mehmet
Mehmet Zeki Dinçarslan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir