Eksik Parça [Christian Bobin]

Bu kitapta yazar, bir şeyleri mercek altına almış gibi. Eksik Parça ismindeki gibi, eksik parçayı arar gibi. Mercek altına aldığı şey bir insan, bir duygu, bir durum, bir düşünce olmuş. Akmış gitmiş sonra. Oradan oraya akmış, bir duygu tüm duyguları; bir düşünce tüm düşünceleri çağırmış.

11 tane anlatıdan oluşan kısacık bir kitap. Toplamda 88 sayfa. Eksik Parça adındaki bir anlatı ile başladığı için adı Eksik Parça olmuş. Yeşil Gözlü Balina da olabilirmiş, Tanrı’nın Varlığını Kanıtlayan Kırıntılar da.

“Okuma hayatın içine çok geç girer: altı yedi yaşlarına doğru, sonsuzun bitişinden sonra.”

Bilinç akışı tekniği ile yazılmış olduğunu düşünüyorum anlatıların. Yazar, düşüncesini olduğu gibi aktarmaya çabalamış. Düşünce ne tarafa gittiyse o da ardından gitmiş.

“Çocuklukta gelecek zaman bulunmaz. Ne çocuklukta ne uykuda ne de aşkta bulunur. Hayatta ne gelecek ne de geçmiş vardır. Sadece bugün vardır, sadece şimdiki zamanın sonsuz bir kanaması.”

Aşktan, çocukluktan, Pascal’dan, mazgal deliğinden, sonra yine aşktan, sonra kadınlardan, sonra başka kadınlardan, sonra ölümden ve sonra yine ölümden bahsetmiş Bobin.

“Ölür ve her şeyin onsuz yeniden doğduğu binlerce gün içinde başıboş dolanır.”

Okurken bir de bakıyorsunuz ki anlatı şiire dönüşüvermiş. Yazar bunu yazarken mi yapmış yoksa tercümeyi yapan Işıl Yüce’nin mahareti midir bilemedim.

Fransız şair ve yazar Christian Bobin’in bu küçük eseri Monokl Yayınları tarafından basılmış. Dilimize kazandıran Işıl Yüce. Yazarın Türkçeye çevrilmiş birkaç kitabı daha var. Alakarga bunlardan birisi fakat baskısı yok. Diğerleri de yine Monokl tarafından basılmış.

Author: mehmet
Mehmet Zeki Dinçarslan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir