Ejderha Dövmeli Kız – Ateşle Oynayan Kız [Steig Larsson]

Reklam mucizesi bir kitap daha. Vampirli kitap setinin ilk iki kitabını da bu reklam dayatması sebebiyle alıp okumuştum. Tabi ki internette ve gazetelerde gördüğüm reklamların yanı sıra okuyan, lafına güvendiğim insanların katkısı da reklamdan sayılıyor. Gerçekten müthiş, süper, okunmazsa olmaz bir kitap olarak Ejderha Dövmeli Kız’ı da okudum.
Kitabı para verip almadım. Korsan kitaba para verip almıyorum, fakat korsanı 5 liraya satılırken orijinali 25 liraya satılıyordu. Okumaya niyet ettim ama uzun süre enayi gibi 5 liraya dahi para kazanılabilen bir kitaba 25 lira vereyim mi diye düşündüm. Tam bu düşünmelerim sırasında babamın masasında kitaba rasladım. Alıp iki gün içinde bitirdim.
Ejderha Dövmeli Kız; Jean Christoph Grange kitaplarıyla kıyaslandığı zaman o kadar da mükemmel bir kitap değil. Fakat genel anlamda iyi, sürükleyici, okunabilir bir kitap. Zaman geçirecek kitaplar kategorisinde iyi bir yer tutar. Hele ki süper kahraman özellikleri ile donanmış yarı ucube yarı psikopat vücudu dövme kaplı Lisbeth, benim gibi süper kahraman meraklısı bir okuyucu için bulunmaz bir nimet.

Resmi sonradan ekledim, üçüncü cilt dahil.

Kitabın konusunu yazıp okuyacak olanların tadını kaçırmak istemem. Keşfedilmemiş bir dahi olan sosyal sorunlu genç bir kız ile yıldızı sönmekte olan bir gazetecinin çetrefilli birkaç olayı beraberce binbir meşakkate katlanarak ve ölümlerden dönerek çözmesini anlatıyor kitap. Yazarı olan Steig Larsson kitaplarının yayınlandığını görmeden vefat etmiş. Genç yaşta kalp krizi geçirmeseymiş 10-12 ciltlik bir seri düşünüyormuş ama ne yazık ki sadece 3 tane yazabilmiş. İkinci kitabını da okudum serinin, ikinci kitap olan Ateşle Oynayan Kız’da birincisi gibi sürükleyici bir polisiye. Bir arkadaşımdan ödünç alarak bunu da okudum.


Üçüncü kitap ise henüz dilimize çevrilmemiş. Ne zaman çevirileceği konusunda da internette bir habere raslayamadım. Yayınlandığı zaman inşallah okuyan birinden bulur, korsan-orijinal ikilemine girmeden bu işin içinden de çıkarım.

Author: mehmet
Mehmet Zeki Dinçarslan

2 thoughts on “Ejderha Dövmeli Kız – Ateşle Oynayan Kız [Steig Larsson]

  1. Bu kitabı okudum.
    bende lisbent salander karakterine bayıldım..
    gerçek dünyada öyle bir yaşayışı tasvib etmem.. ama kötülere ceza çektirecek(onların anlayacağı cinsten), süper kahramanlarada ihtiyaç var gibi.

    dediğiniz gibi

    1. Keşke süper kahramanlar olsa, kötüleri cezalandırsa değil mi? Başbakan’ın Davos çıkışı ne kadar da mutlu etti bizi milletçe. Aradığımız, özlediğimiz bir şey kahramanlık. Ancak kitaplarda bulabiliyoruz ama ne yazık ki.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir