Düşünceler ve Öğütler [Hasan El Benna]

Bu kitap bende hatırası olan kitaplardan. 1986 yılında, ben henüz altı yaşındayken, amcam, çoğu zaman aktif bazen hiperaktif yapısına yakışır şekilde bir kitap fuarı düzenlemişti. O zamanlar Olric yoktu tabi ki. Hava durumu da biliyorsunuz, haberlerden önce yayınlanıyordu. 80’lerin darbe sonrası ortamında bunun büyük bir iş olduğunu anlamam uzun yıllarımı alacaktı. Fuarda Rıfat Ilgaz’dan Aziz Nesin’e kadar birçok önemli isme kitap imzalattım. Bu isimlerin önemini de uzun yıllar sonra anlayacaktım. Fuarda imza günü olan yazarlardan biri de Hasan Aksay’dı. İsmini daha sonra hiç duymadım diğer yazarlar gibi fakat tabi ki kitapları alır almaz hepsini okumuş, hayatım boyunca taşıyacağım izler edinmiştim. Aksay Mevlana’dan, İslam Tarihi’nden, Peygamber sahabelerinden örnekleri çocukların okuyabileceği bir hale sokmuştu. Bunlardan biri de bu kitap, Düşünceler ve Öğütler’di. Bu kitapta yazar Ali Fuat Başgil, Hasan el-Benna ve Alain’den alıntılar yapmış gençler için.

Ali Fuat Başgil’i Gençlerle Başbaşa adlı kitabından biliyoruz. Vaktiyle bir de cumhurbaşkanlığı adaylığı var fakat kitabıyla akılda kalmış. Gençlere öğütler niteliğinde incecik bir risale. Aksay’da Başgil’in gençlere verdiği bir iki konferansı ve mezkur kitaptan alıntıları eklemiş kitabında. Ardından Hasan el-Benna’ya geçmiş. Benna’nın öğütlerine ayırdığı pasajından sonra Fransız filozof Alain’den alıntılarla kitapçığı bitirmiş.

Kitapçık diyorum çünkü 64 sayfalık minik bir eser. İçeriğinden ziyade bendeki hatırasından dolayı kıymet kazanıyor. 30 yıldır sakladığım ender kitaplardan. Yazarın ismime imzaladığı kitapta 24.5.1986 tarihi var. Kitabın editörlüğünü de günümüz köşe yazarlarından Abdurrahman Dilipak yapmış. Kitabın yayınevi de Çekirdek Yayınları.

Author: mehmet
Mehmet Zeki Dinçarslan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir