Diyabet [Jean & Charles Darnaud]

Dost Kitabevi Yayınları’nın böyle minik ve şirin bir dizisi var. Sokrates ile başlamış ve devam ettirmişler Kültür Kitaplığı’nı. yüz küsur sayfalık cep boy eserlerle okuyucuya aspirin bilgi veriyorlar. Çok güzel bir düşünce ve uğraşı. Geçtiğimiz Ocak ayında, henüz gündemimizde salgın hastalık ve ev hapsi yokken Ankara’dan Dost Kitabevi’nden almıştım bu kitabı. Bugünden geriye bakınca sanki yıllar yıllar önceymiş gibi geliyor. Halbuki daha üç ay olmamış.

Serinin diğer kitaplarıyla da zaman içerisinde tanışmak isterim. Şimdilik, bu sıralar mücadele konusu olarak belirlediğim Diyabet başlıklı bu kitapçığı okudum. Bu kitap adından da belli olduğu üzere Diyabet üzerine yazılmış, konuyla ilgili ön bilgisi olan kişileri hedef alan bir kitap. Jean ve Charles Darnaud iki kişiyi ifade ediyor sanırım. Kitabın ilk baskısı 1944 yılında Fransa’da yapılmış. Yazarlarla alakalı internet üzerinden yaptığım taramada pek bir bilgiye ulaşamadım, bir iki referans, o kadar. Anlatım olarak biraz bilimsel bir dil kullandıkları için okuması oldukça zor bir kitaptı, küçük hacmine rağmen. Üç bölümden oluşan kitabın birinci bölümünde diyabetin tanımı yapılmış. Diyabete yol açan nedenler ve diyabet tipleri anlatılmış. İkinci bölümde diyabetin türlerine göre tedavilerine ayrılmış. Son bölümdeyse diyabetle ilgili birkaç konuda bilgi verilmiş, diyabet ve hamilelik, diyabet ve cerrahi gibi.

132 sayfalık bu küçük kitapçıktan umduğum faydayı göremedim zira tıp ya da sağlık bilimleri konusunda bir eğitim almadım. Kitap biraz daha bu türlü bilgisi olanları hedef almış. Dost Yayınları’nın Kültür Kitaplığı’ndan çıkan kitabın yazarları Jean & Charles Darnaud. Kitabın çevirisini de Işık Ergüden yapmış.

Author: mehmet
Mehmet Zeki Dinçarslan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir