Dehşet Ülkesi [Jack London]

Dehşet Ülkesi, Jack London‘un ismini daha önce pek duymadığım bir kitabı. London’un bir iki kitabını çocukken okumuştum. Yanlış hatırlamıyorsam sadeleştirilip çocuk kitabı şekline sokulmuş versiyonlarıydı. Bir köpekle ilgili bir kitabının da filme çekilmiş halini izlemiştim. İsmini hatırlayamıyorum. Dehşet Ülkesi de diğerlerinden farklı değildir. Başka bir macera kitabı. Bu defa okyanusun ortasında bir adada geçiyor hadiseler.

Jack London, Dehşet Ülkesi

Bir İngiliz olan David Sheldon; Salomon adalarından bir adada hindistancevizi yetiştiriciliği ile uğraşmaktadır. Kitaptan çıkardığım tarih 1907. Yamyamlardan devşirilmiş zenci çalışanları bir fırsatını bulup patronlarını yemekten zevk alacak tiplerdir. Sıtma, dizanteri ve envai çeşit hastalık, medenileşmemiş yamyam kabilelerin saldırma tehlikeleri arasında bir var olma savaşı vermektedir. Bir gün yakınlarda gemisi batmış bir genç kız çıkagelir. Daha sonra maceralar sürüp gider.

Kitapla ilgili anlatacaklarım bu kadar, 1911 yılında ilk defa yayınlanan bu kitabın elimdeki baskısını Kemal Kandaş Türkçeye çevirmiş, Oda Yayınları tarafından 1991’de basılmış. Sadeleştirilerek ilköğretim seviyesi için de uygun hale getirilebilir.

“Gogoomy’nin öldürülüp yenmesiyle, bir orman adamının yaşamı, en doğal biçimde son bulmuş oluyordu. O da kelleler avlamıştı. Şimdi de onun kellesi avlanmıştı. O da insanlar yemişti. Şimdi de kendisi yenilmişti!..”

“Sheldon şimdi kendisinden uzakta, karanlıkların herhangi bir noktasında dalgalarla boğuşan Jean Lackland’ı, yeterince olgunlaşmamış bu genç kızı, duygu ve düşünceleriyle bir oğlan çocuğundan farksız olan bu güzel kadını düşünüyordu. Berande’dan ayrılışı da ilk geldiği günkü gibi olmuştu. Kendisi sandalın önünde ayakta duruyor, adamları küreklere asılıyor ve Adamu-Adam, dümeni tutuyordu. Kovboy şapkasını, mermi kemerini, uzun namlulu tabancasını yine yanına almıştı. Ve Sheldon birdenbire ilk gördüğünde çok gülünç bulup bıyık altından güldüğü bu aksesuara da büyük bir tutku ile bağlandığını anlıyordu. Bu duygusallığı, bu düşçülüğü yersiz buluyor, gülüp geçmek gerektiğini düşünüyordu. Ama gülüp geçemiyordu. Yeniden, şapkayı, mermi kemerini ve uzun namlulu tabancayı düşünmeye başladı. Ona, gerçek bir aşk’la bağlandığını anlıyor, Salomon Adaları’nın tüm duygularını henüz öldürememiş olduğunun böylece ortaya çıkmış olmasından da büyük bir onur duyuyordu.”

Author: mehmet
Mehmet Zeki Dinçarslan

4 thoughts on “Dehşet Ülkesi [Jack London]

  1. köpek romanının orjinal adı “The Call of the Wild” yada Türkiyedeki adıyla “Vahşetin Çağrısı”, dip not olarak yazmak istedim.

  2. Sayenizde birçok kitabın içeriği ile ilgili çok faydalı bilgiler alıyoruz. Teşekkürler.

    1. Ben teşekkür ederim. Faydalı oluyorsa ne mutlu bana. Kitapları okurken bazı yerlerin altını çiziyorum. Kitabın özeti olacak şekilde de yazmamaya dikkat ediyorum. Tadımlık yani. Okumak isteyenler alıp okuyabilsinler diye.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir