Colorado Altınları [TEX]

Kitabın kapağında Colorado Altınları yazsa da orijinal adı Colorado Altını – L’oro del Colorado imiş. 200. sayıda macera sona ermişti, bu 201. sayıda yeni bir macera başlıyor. Yine Kızılderililerle ilgili bir macera bu. Suç dosyası kabarık tipler bir Navajo yerlisinin zengin bir altın yatağına ulaştığını anlarlar. Kızılderililer için sarı taşların bir manası yoktur fakat soluk benizliler o sarı taşlar için her türlü vahşiliği yapmaya hazırdırlar. Nitekim öyle olur. Küçük bir Navajo yerleşimini basıp bir katliam yaparak altının yerini bulmaya uğraşır soyguncu çetesi. Tabi kime çattıklarının farkında değildirler. Bu macerayı Giovanni Ticci resimlemiş, yazar ise Gianluigi Bonelli.

201. sayı Grand Canyon adını taşıyor, orijinal adı da aynı. Yeni macera, bu sayının içerisinde, Dört Azılı Haydut adıyla başlıyor. Maceranın başında Tex’in yalnız seyahat ederken mola verdiği yerde uyuyakaldığını görüyoruz. Açık arazide uyurken üç tane onursuz Kızılderilinin saldırısına uğrayan kahramanımız üçünü de yere serse de atından olur. Bir posta arabasına denk gelip de kurtulacakken tam, başka bir uğursuz çeteye rastlar. Kötüler biter mi hiç? Bu yeni macerada yazarımız değişmiş, Guido Nolitta olmuş. Çizerse Erio Nicolo. Çizgi Düşler’in bu 17. sayısında çevirmen de değişmiş, Ay Barka olmuş. İnternetten ufak bir arama yaptım, Ay Barka bu işin duayenlerinden biriymiş, sağ olsun. Nice çizgi romanı dilimize kazandırmış.

224 sayfalık macerada ara sıra kelime hatalarını rastladım ve şaşırdım. Buraya gelene kadar çok mu müsamahakar davranmışım okurken diye kendi kendime düşündüm. Tex’leri elimde kalem olmaksızın, hata bulmadan okuyorum. Bir dahaki sayıya elime kalemi alayım bakayım.

Author: mehmet
Mehmet Zeki Dinçarslan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir