Çöl Gezegeni Dune -Dune I- [Frank Herbert]

Günümüzden yıllar, yüzyıllar, binyıllar sonra… İnsanoğlu evrene yayılmaya başlamıştır. Çeşitli gezegenler keşfedilmiş, yeni dinler, yeni diller oluşmuştur. İnsanlığın idaresi bir imparator ve bir şirketin elindedir. Genetik çaprazlama yoluyla yönetici sınıfını oluşturan rahibeler, eski dinlerin değişik versiyonları olan yeni dinler ve bunların kutsal kitapları, ortak diller ve gezegenlere ait yerel diller… Dune gezegeni, diğer bir adıyla Arrakis evrende yaşam olan gezegenlerden birisidir ve Harrokenler tarafından idare edilmektedir. Gezegenin bir özelliği de, insanlığın en önemli maddesi olan baharın (diğer adıyla melanj) üretildiği yegane yer olmasıdır. Günlerden bir gün İmparator-Padişah Şaddam karar verir ve bu gezegenin idaresini başka bir soylu aile olan Atreides’lerden Dük Leto’ya verir. Harookenler buna göz yummayacaktır tabi ki…

Bilimkurgu tarzının en iyi kitaplarından birisi “Çöl Gezegeni Dune.” Muhteşem bir hayal gücünün ürünü olan romanda hiçbir ayrıntıyı atlamamış Frank Herbert. Günümüz dünyasıyla ya da Herbert’in yaşadığı 2. Dünya Savaşını’da içeren yılların dünyasıyla paralellikler keşfetmek de mümkün. Çok önemli bir maddenin çıkarılması işlevini gören çöl insanları, bu insanları köle olarak kullanan başka dünyalarda keyif süren diğer insanlar, o çok değerli madde etrafında dönen dolaplar, akıtılan kan… Bu dünyaya ne kadar da benziyor.

“Din ve politika aynı arabaya bindiğinde, arabayı sürenler yollarında hiçbir şeyin duramayacağına inanırlar. Paldır küldür gitmeye başlarlar… gittikçe hızlanırlar, hızlanırlar, hızlanırlar. Karşılarına engeller çıkabileceği düşüncesini akıllarına bile getirmezler ve gözü kapalı koşturan bir adamın çok geç oluncaya dek uçurumu göremeyeceğini unuturlar.”

“Korkmamalıyım. Korku akıl katilidir. Korku toptan yok oluşu getiren küçük ölümdür. Korkumla yüzleşeceğim Üzerimden ve içimden geçmesine izin vereceğim. Ve geçip gittiği zaman, geçtiği yolu görmek için iç gözümü ona çevireceğim. Korkunun gittiği yerde hiçbir şey olmayacak. Yalnızca ben kalacağım.”

Altı ciltlik bilimkurgu serisinin 1. Kitabı olan Çöl Gezegeni Dune 800 sayfaya yaklaşan hacimli bir kitap. Kitaptan şunları yakaladım, bunları keşfettim diye bulduğum tüm sembolleri buraya aktarmak istemiyorum. Her okuyanın keşfedeceği onlarca sembol var. Bilimkurgu tarzının şaheserlerinden birisi. 1965 yılında yazılmış bir eser daha önce dilimize kazandırıldı mı bilmiyorum, elimde Deniz Vural ve Arzu Taşçıoğlu çevirisi var, 1997 yılında yapılmış çeviri. Sarmal Yayınları tarafından basılmış.

Author: mehmet
Mehmet Zeki Dinçarslan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir