Cebi Delik [Paul Auster]

Paul Auster‘in otobiyografik romanı, Cebi Delik. Knut Hamsun’un bir yüzyıl sonra yaşasaydı yazabileceği bir kitap. Paul Auster’in çocukluğundan otuzlu yaşlarına kadar yaşadıklarının romanı.

Paul Auster

“Sonunda Tanrı’nın beni cezalandırdığına karar verdim. Nedenini bilmiyorum, ama Kadir-i Mutlak’ın cebime uzanıp parayı bizzat kendisinin aldığından da kuşkum yoktu.”

“Amerikan kapitalizmi, insanlık tarihinde refahın doruğa çıktığı anlardan birini yaratmıştı. Sayısız araba, dondurulmuş sebzeler, mucize şampuanlar üretmişti; buna karşılık başkanlık koltuğunda Eisenhower oturuyordu, koca ülke daha fazla satın almak, daha fazla kazanmak, daha fazla harcamak, çevresindekilere ayak uydurma tutkusuyla yorgunluktan tükenip yere yığılıncaya kadar dolar ağacının çevresinde tepinerek dans etmek nöbetine tutulmuş devasa bir televizyon reklamına dönüşmüştü.”

“Para dediğin neydi ki; insanlar ona değer vermeyi seçtikleri için bir değer kazanan kâğıt parçasıydı. Sistem, inançla yürütülüyordu. Doğrular ve gerçeklerle değil, kolektif inançla yürüyordu. Bu inancın temeline dinamit konacak olursa, insanlar birdenbire sistemden kuşku duymaya başlarsa ne olacaktı? Kuramsal olarak, bu durumda sistem çökecekti.”

“Üniversite mezunu, New Yorklu bir Yahudi olarak, o gemidekilere Mars’tan gelmiş bir uzaylı kadar yabancıydım.”

“Tek bir kişiyi kurtarmak bile yeterince zorken, bir anda bütün dünyayı kurtarmaya kalkışmak düş kırıklığından başka sonuç veremez.”

“Ömrümü parayı kendime dert edinmeme çabasıyla geçirmiştim; oysa şimdi paradan başka bir şey düşünemiyordum.”

“Aptallara inanırsan, kendini aptal durumuna düşürürsün.”

“Fakat sonra ortaya yeni bir şey çıktı ve ben mızrağımı kaptığım gibi öne fırladım. Görünürde bir yel değirmeni olduğu sürece, onunla savaşmaya hazırdım.”

Can Yayınları’ndan çıkan eser Seçkin Selvi’nin çevirisiyle sunulmuş. 120 sayfa.

Author: mehmet
Mehmet Zeki Dinçarslan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir