Bütün Öyküleri / Cilt 1 [Edgar Allan Poe]

Bazı büyük insanların kaderi zamanında anlaşılamamak olmuştur. Poe’nun vaktinde ne kadar kıymet görmüş olduğunu bilmiyorum fakat kaleminin hak ettiği değeri görmüş olabileceğini zannetmiyorum. Bir yazar, 1800’lerin başında dünyaya gelmiş ve 40 yıllık kısacık hayatında bıraktığı eserlerle kendinden sonra gelecek olan bir çok ünlü yazara ilham kaynağı olmuşsa ve bu ünlü yazarların içinde Dostoyevski de varsa, Jules Verne de varsa bu yazara deha diyebiliriz.

Edgar Allan Poe’nun birçok hikayesini değişik zamanlarda, değişik kaynaklardan okumuştum. İletişim Yayınları tarafından derli toplu bir şekilde basıldığını görünce iki ciltlik bu “Bütün Öyküleri”ni alıp bir baştan okuyayım dedim. Batı edebiyatında en fazla hayranı olduğum iki yazardan biri olan Poe zihnimde her zaman Kafka ile atbaşı giderdi. Yeniden Poe okuyunca terazinin kefesi bu yöne doğru ağır basmaya başladı. Üstelik hikayelerin önemli bir kısmının, yazardan yıllar sonra doğmuş olan yazarlara esin kaynaklığı etmiş olduğu açık bir şekilde ortada. Bizim polisiye olarak adlandırdığımız yazın türünün babası olan Poe aynı zamanda fantastik edebiyata da esin kaynağı olmuş. Kafka da eminim etkilenmiştir bu dehadan Artur Conan Doyle da.

Elimdeki 1. ciltte 40 adet hikaye bulunuyor. Şişede Bulunan Mektup, Kızıl Ölümün Maskesi, Diri Diri Gömülme, Altın Böcek hikayeleri en çok iz bırakanlar diyeceğim, diğerlerine haksızlık olacak. Edebiyat okuru için Poe’nun Bütün hikayeleri başucu kitabı olmalı diyerek konuyu kapatıyorum.

İletişim Yayınları tarafından basılan Edgar Allan Poe, Bütün Öyküleri Cilt 1 Hasan Fehmi Nemli tarafından dilimize kazandırılmış ve 701 sayfa.

Author: mehmet
Mehmet Zeki Dinçarslan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir