Bukağı [Emine Işınsu]

Hemşehrim Niyazi Mısri’nin hayatını anlatan roman türündeki eserin yazarı Emine Işınsu. Işınsu 2003 yılında tamamlamış romanını, okumak bugüne kısmetmiş. Bir dostum hediye etti ve Niyazi Mısri’nin hayatı, dönemin olayları ile ilgili roman tadında bilgilerimi tazelememe vesile oldu sağolsun.

Niyazi Mısri, malum, Malatya’da 17. yüzyılın başlarında doğuyor. Babası tarikat şeyhi, kendisi de zamanla eğitimini tamamlıyor. Romana göre Mardin, Diyarbakır ve Mısır Malatya’dan sonraki hayatında eğitimine devam ettiği yerler. Mısri adını da bundan ötürü alıyor. Şeyh Ümmi Sinan’dan icazet alarak irşada başlıyor ve dönemin meşhur kavgası; Kadızade/Sivasi kavgasına da bolca bulaşarak vaazlar vermeye ve vaazlarından dolayı sürgün yemeye başlıyor. Rodos sürgününden sonra Limni sürgününde uzun yıllar geçiriyor. Tadına doyulmayan şiirlerini bu dönemlerde yazıyor.

Niyazi Mısri şiirlerini eskiden beri okur, severim. Bir Yunus havası sezinlerim. Romanın kahramanı olan Mehmet, nam-ı diğer Niyazi Mısri de heybesinden ayırmıyor Yunus divanını. Nihayetinde Limni adasında son buluyor hayatı. Allah rahmet eylesin. Emine Işınsu Hanımefendi’den de Allah razı olsun. Ötüken yayınları ve Elips yayınları basmış kitabı. Ben Elips olanını okudum.

Author: mehmet
Mehmet Zeki Dinçarslan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir