Bozkırda Altmışaltı [Mustafa Çiftçi]

Aşk olsun Mustafa Çiftçi. Bu kadar güzel öykü mü yazılırmış? Her birisi roman gibi. Her öykü bir roman olacak gibi gelişmiş de son anda öykü olmalarına karar kılınmış gibi. Biraz daha ayrıntıya inse bu yedi tane hikâyeden yedi tane roman çıkaracakmış yazar. Böyle yapmamış da hepsini bir çatı altında birleştirmeye karar kılmış. Bozkırda Altmışaltı böyle çıkmış.

Dediğim gibi, Bozkırda Altmışaltı (66 malumunuz, Yozgat’ın plaka numarası) yedi tane öyküden oluşuyor. Öyküler uzun uzun. İnsanın yüreğine, ciğerine işlediği için okurken daraltmıyor değil. Handan’ın aşkıyla kavrulan Çetin’le birlikte pır pır çarpıyor okuyucunun kalbi. Onun hayalleriyle seviniyor, üzüntüleriyle üzülüyor bir anda. Okuyucu, öykünün parçası oluveriyor okurken. Esansçı Aziz Efendi, taksiciyle çocukluk arkadaşı Haydar hoca eminim ki orta Anadolu’da büyümüş herhangi birisi için mahalleden tiplerdir.

“Ha bu da babası akıllı. Baban okudu da ne oldu? Bak herifin böcüğü ölmüş.”

Ya, ceketini satıp çocuklarını okutan Refet Efendi?

“İşte o kravatı görüyon mu? Sen bir urgan zannedersin ama kazın ayağı öle deel. O kravat ne kapılar açar, bir söylesem aklınız çıkar.”

Bu tip de çok tanıdık değil mi? “hemen lafa karışmaz, önce olanı biteni dinler. Sorulmadıkça taraf belli etmez. Kimsenin işine karışıp da başına bela almaz. İşine bakar, sessiz sakin ama hep aynı tempoda sadece işine bakar.”

Refet Efendi efsane bir tipleme: “Yasin ile Yusuf okumayı birer kuru ekmek gibi kımırt kımırt ve ısrarla parçalarken Refet Efendi de boş durmaz. Yasin ve Yusuf’un öğretmenleri dükkana uğradıklarında, “Kravatlı kısmı avantasını sever,” diyerek ufak tefek hediyelerle öğretmenlerin gönlünü almıştır.”

Böyle gerçek, böyle içten öykülerle bir solukta okunup bitiyor Bozkırda Altmışaltı. Çoğunlukla Yozgat’ta geçen, bazen İzmir’den Londra’ya kadar, sık sık Ankara’ya uğrasa da sonunda Yozgat’a bağlanan öyküleriyle 160 sayfalık bu eser İletişim Yayınları’ndan çıkmış. Aşk olsun Mustafa Çiftçi. Ne güzel yazmış.

Author: mehmet
Mehmet Zeki Dinçarslan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir