Bomba Nerede Patlasaydı?

Bomba Ankara’da patladı. Bir yıldan daha az bir zaman içerisinde üçüncü bombaydı ve her zamanki tepkilerle karşılaştı. Dünya ülkelerinden bir-iki satırlık taziye mesajları. Bizim gazetelerimiz için birkaç günlük gündem. Ateşin düştüğü yerler için hayat boyu dinmeyecek bir sızı. Dünya ülkelerinin ve özelde mensubu olmak istediğimiz Avrupa ülkelerinin teröre tepki verirken çok basmakalıp bir tepki verdiklerini görüyoruz. Kadim dostumuz Amerika keza öyle. Peki, bu bomba varsayalım ki bizde değil de başka bir yerde patlasaydı ne olurdu?

Paris’te patlasaydı diye başlıyorum çünkü benzer bir terör olayına yakın zamanda şahit olduk. Paris’te patlasaydı bütün Avrupa ülkelerinin cumhur reisleri, başvekilleri Paris’e akın edeceklerdi. Kol kola girip teröre lanet yürüyüşleri yapacaklardı. Geniş çaplı operasyonlar düzenlenecek, çok sayıda tutuklama gerçekleşecekti. Günlerce medyadan inmeyecekti teröre lanet konulu başlıklar. Aynı şeyi siz diğer Avrupa başkentleri için de düşünün. Bomba Londra’da, Madrid’de, Brüksel’de patlatılsaydı da benzeri sahneleri görecektik. Avrupa Birliği’nin neden Avrupa Birliği olduğunu daha net görürdük o zaman. Bize yapılan bir saldırıda, üyesi olduğumuz Avrupa’nın aynı tepkiyi göstermediğini, sadece iki satırlık mesajlarla hadiseyi geçiştirdiğini de fark ederdik böylelikle. Eleştirmek için söylemiyorum. Onların birliği onlara, bizim birliğimiz bize. Allah oradaki masumları da korusun böylesi saldırılardan.

Bomba Bağdat’ta, Şam’da, İslamabad’da, Beyrut’ta patlasaydı bu defa hadise yine çok farklı olacaktı dünya açısından. Bizim gazetelerimizin ilk sayfalarında bile yer almayacak bir haber Avrupa basını tarafından da ilgi görmeyecekti. Belki birkaç akademisyen dünyadaki terör olayları ile ilgili araştırma yaparken sadece sayıları dikkate alacaklardı. Bir tarih, bir de sayı. Başka bir anlamı olmayacaktı onlar için de. Canın ucuzluk ve pahalılığı olur mu demeyin, oluyor. Milli gelire göre hesaplarsanız kimin canının kaç para olduğunu da öğrenmiş olursunuz. Avrupa’daysa pahalı, Türkiye’deyse orta düzeyde, Afrika’da ya da Orta Doğu’da ya da Asya’daysa sudan ucuz. Allah oralardaki masumların canlarını da korusun.

Bomba, hafazanallah, Washington’da patlasaydı, dikkatinizi çektiyse düşüncesi bile ürpertici. Artık bu Amerikalıların canı kaç paradır, ne eder bilmiyorum fakat bu defa dünya ülkelerinin, intikam alınanın kendileri olmamaları için duaya çıkmaları gerekirdi. Amerika, böylesi biri durumda, Allah korusun, bütün dünyayı ve özelde İslam dünyasını potansiyel suçlu ilan eder ve hemen uçaklarını kaldırırdı. Ölen insan sayısına göre de orantılı bir plan yapar, -örneğin 34 kişi öldüyse 34.000 can almayı hederler- ona göre de uygulamaya geçerdi. Tüm dünya avazı çıktığı kadar terörü lanetler, kabadayı sesi en yüksek çıkana bulaşmayacakmışçasına belayı kendinden uzak tutmaya çalışırdı. Allah bizi, Amerika’da patlayacak bir bombadan korusun.

Author: mehmet
Mehmet Zeki Dinçarslan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir