Bir Kırık Segâh [Kâmil Erdem]

Kâmil Erdem‘in ilk hikaye kitabı olan Şu Yağmur Bir Yağsa‘yı 2017 Haziran’ında okumuştum. Çok beğendiğim öykülerdi ve hemen ardından yazarın başka eserleri var mı diye bakındım. Ne yazık ki, ’45 doğumlu yazar uzun yıllar boyunca biriktirdiklerini ilk defa yayınlamıştı ve yayınlanan o kadar kitabın içinden bulup da okuyabildiğim için kendimi şanslı hissetmiştim. Yazar, Bodrum’da bir köyde hayatını ve üretkenliğini sürdürüyor. Geçenlerde internette gördüm Bir Kırık Segâh‘ı ve hemen sipariş ettim. Uzun okuma listemin arasına bir yere sıkıştırdım, torpil yaparak. İyi ki yapmışım, iyi ki okumuşum.

Bir Kırık Segâh on hikayeden oluşan 135 sayfalık bir eser. Menfez adındaki ilk hikaye ile modern hayatın insanları tıktığı görünmez hapishaneyi irdeleyen yazar daha sonraki hikayelerde de yer yer bu eleştiriyi yapıyor. “Akşam oldu sanırım,” dedirttiği modern zaman kölesi İbrahim. Kendine İbrahim diyerek kölelikten sıyırıyor bir miktar zihnini ama işte, bir miktar. İkinci öykü, Kapalı Hava, arkadaşı öldürülen bir öğrencinin portresini çiziyor. Seyahat ile seyahat edemeyen felçli bir amca, Akşam Yemeği ile eski bir köşkte bir akşam yemeğinde toparlanan anılarla bir kırık segâh…Ahlat Altı öyküsünde kapanan bir fabrikanın önünde eylem yapan işçilerden birinin eylemler sonrası hayatı, Pazar‘da kıt kanaat geçimini bahçesinden topladıklarını satarak sağlayan başka bir amca. Ara Kat‘ta bir ressamın resmettiği daha çok ölüm, Plastik Sandalye‘de hoc’anımın neyle suçlanıyorsa bir ifade verip dönmesi. Pazartesi, modern hayat kıskacında bir Can, Yük, berber Ekber’in defteri.

On tane birbirinden güzel, insanı içine çeken, çoğunlukla soyut bir anlatımla somut olanı okuyucuya hissettirmeyi amaçlayan öyküyle Haldun Taner Öykü Ödülü’nü almış bir kitap: Bir Kırık Segâh. Kâmil Erdem başka neler saklıyor acaba okuyucudan, zamanla ortaya yenileri de çıkacak mı? Sel Yayıncılık tarafından basılan bu eser 135 sayfa.

Author: mehmet
Mehmet Zeki Dinçarslan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.