Bernarda Alba’nın Evi – Mariana Pinede [Lorca]

Kitap iki ayrı tiyatro oyunundan oluşuyor. Birincisi Bernarda Alba’nın Evi, ikincisi ise Mariana Pineda.

Frederico Garcia Lorca İspanyol şair. 1898 yılında İspanya’da, Granada’da doğuyor. 1936 yılında burada, İspanya iç savaşının başlangıcında kurşuna dizilerek öldürülüyor.

Birinci oyun, Bernarda Alba’nın Evi’nde Granada’da bir ailenin yaşamından bir kesit sunuluyor. Kibirli bir insan olan Bernarda Alba kızlarıyla birlikte yaşamaktadır. Oyun, Bernarda’nın kocasının cenazesi ile başlar: “Gözyaşı istemiyorum. Ölümün dosdoğru yüzüne bakmak gerek.”

Bernarda ve kızları yalnız kalmışlardır. Bu eserde yer yer kadınların sorunlarına da yer vermiş yazar. “Cezaların en fenası kadın doğmak” diyor bir yerde.

Bernarda o kadar kibirli bir insandır ki, gözünün önünde gerçekleşen olaylara karşı dahi körleşmiştir. Kimseyi beğenmediği, herkesi hor gördüğü için kızları evlenememektedir. Sorunlar anında çözülmeyince çığ gibi büyürler.

Mariana Pineda aşk ve siyasetin birlikte işlendiği destansı bir oyun. Mariana Pineda, o dönemde krala karşı isyan harekâtı başlatan asilerden birisine gönlünü kaptırır. Aşkı için isyancıların bayraklarını diker kendi elleriyle. Fakat âşık olduğu kişinin daha büyük bir aşkı vardır, özgürlük. Tabi ki Mariana böyle düşünüyor, aşkına toz konduramadığı için onun bencilliğini özgürlük tutkusu olarak adlandırıyor.

Mariana Pineda, aşkı için girdiği bu yolda gerçek bir kahramana dönüşüyor.

İki tiyatro eserinden oluşan bu kitap 213 sayfa. Alfa Yayınları tarafından 2017 yılında basılmış. Pınar Savaş dilimize kazandırmış.

Author: mehmet
Mehmet Zeki Dinçarslan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.