Ben Bir Gürgen Dalıyım [Hasan Ali Toptaş]

“Ben Bir Gürgen Dalıyım” ilk bakışta çocuklar için yazılmış bir kitaba benziyor. Okudukça çocuklar için olmadığı anlaşılıyor fakat. Bir gürgen ağacının ağzından hayat hikâyesi anlatılmış. Ege’de bir ormanda yaşayan bir gürgen ağacı var. Bu ağaç, her ağaç gibi yaşıyor, nefes alıyor, biz bilmesek de düşünüyor ve hatta korkuyor. Korkularının başında insanlar tarafından yok edilmek var. Kaçınılmaz bir son gibi görüyor insanlar tarafından kesilmeyi, yok edilmeyi. İnsanların zalimliğini biliyor. Korkuları hep bu zalimlik yüzünden.

“Keşke insanlar dünyayı sevmeyi öğrense; yaşadıkları topraklarda birer misafir olduklarını anlayıncaya ve çocuklarına daha yeşil bir gelecek hazırlamanın bilincine erişinceye kadar, ne yazık ki bu katliam böylece sürüp gidecek!”

“Çünkü insanların büyük bölümü birçok güzelliği göremezler, onlar birer uyurgezer gibi geçip giderlerdi güzelliklerin yanından, ya da kafalarına taktıkları başka bir güzelliğin peşinden koşarken onun uğruna birçok güzelliği de ayaklarının altına alıp hiç farkına varmadan acımasızca ezerlerdi.”

Bu minvalde, insanların zalimliklerini, gaddarlıklarını bir ağacın gözünden 13 bölümde bize aktarıyor Hasan Ali Toptaş. 98 sayfalık bu masal kitabını siz yine de çocuklarınıza okumayın, kendiniz okuyun. İletişim Yayınları’ndan 2015 yılında çıkmış kitap.

Author: mehmet
Mehmet Zeki Dinçarslan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir