Attila [Peyami Safa]

Attila, Peyami Safa’nın yazmış olduğu tek tarihi roman. Geçen kitap fuarında görene kadar Peyami Safa’nın tarihi roman yazdığını bilmiyordum. 300 sayfaya yakın bu kitabı Ötüken Yayınları sağ olsunlar basmışlar. Kitapta onlarca yazım hatası keşfettim okurken. Örneğin -rn gibi iki kelime yan yana gelince -m olarak yazılmış. Bu da kitabın tarayıcıdan geçirilip redakte edilmeden basılması anlamına geliyor ki benim okuma keyfimi bozan bir ayrıntı.

Kitabı okurken Hun İmparatoru Attila’nın ve etrafındakilerin Osmanlıca konuşmalarını görüp şaşırdım biraz. Aşina olmayanlar için okunması oldukça zor. İyi yapmışlar, günümüz Türkçesi güncellemesi yapmamışlar. Bu açıdan bakınca okuması zevk verdi bana.

Bunların haricinde kitap bildiğiniz tarihi roman. Peyami Safa yazmamış olsa okumazdım belki de. Hun İmparatoru Attila, malum dünya tarihinde önemli bir yer tutuyor. Bir dönem Avrupa’ya kırbaçlık yapmış, Avrupa milletlerinin bugünkü hallerini almasına önemli etkileri olmuş bir savaş adamı. Kitap onun hayatından bir kesit sunuyor meraklılarına.

Author: mehmet
Mehmet Zeki Dinçarslan