Arabanın Camı Kapkara

Otomobilin camına bakıyorsunuz, simsiyah. İçinde in mi var cin mi var belli değil. Kimisinin sadece arka camları kararmış kimisi komple kapalı. Sizin dikkatinizi çekiyor mu bilmiyorum ama son zamanlarda arttığından olsa gerek benim dikkatimi çekiyor. Bir insanın otomobilinin camlarını tamamen güneş gözlüğü camı gibi değiştirmesinin sebebi ne olabilir?

Sebebi belli, dışarıdan görülmemek isteği. Dışarıdan bir arabanın içini kim görmek ister, kim görünmemek ister. Otomobille çıktığınız alan kamusal bir alandır. Şahsi otomobilinizin içinde de olsanız bu alan sizin şahsi alanınız olamaz zira kamusal alandasınızdır. Bir diğer ayrıntı da hareket halinde oluşunuz. Yeri sabit olan evinizde istediğiniz gibi davranabilirsiniz fakat hareketli olan otomobilinizde istediğiniz gibi davranmanız söz konusu olamaz.

Görülmemek isteği otomobilinizin içinde yaptıklarınıza bağlı olarak ortaya çıkar. Kamu düzenine aykırı bir iş yapıyorsanız görülmek istemezsiniz. Genel ahlaka aykırı bir iş yapıyorsanız görülmek istemezsiniz. Camları tamamen kapalı bir otomobilin içerisinde ahlaka ya da kamu düzenine aykırı bir iş yapmıyor dahi olsanız dışarıya yansımanız farklıdır. Dışarıdan bakan kimse ister istemez “Bu aracın içinde ne olup bitiyor?” diye düşünecektir. Aracın içinde hiçbir yanlış yapmasanız dahi camların karartılması her an bir yanlış yapmaya niyetlenebileceğiniz düşüncesini oluşturacaktır.

Otomobilin içini kimlerin görmek isteyeceği de ayrı bir soru. Meraklı vatandaşların bakışlarından kaçmak bir yana güvenlik görevlilerinden de bir kaçış söz konusudur. Vatandaşın genel ahlakı temsil ettiğini düşünürsek polisin de kamu düzenini temsil ettiğini söyleyebiliriz. Karartılmış bir cam içerisinde genel ahlaka uymayacak davranışların olması ihtimaline binaen vatandaştan kaçışken içerisinde kamu düzenine aykırı davranışların olması ihtimaline binaen de polisten kaçıştır.

Korkacak, çekinecek, saklayacak neyimiz olabilir? Araçla seyir halinde olmakla yürümek arasındaki fark nedir? İkisinin arasında fazla bir fark yok. Sadece sürat yönüyle birbirlerinden ayrılırlar. Bir insanın kafasına bir kutu geçirip, vücudunu da başka bir kutuyla kapatarak sadece görebileceği bir aralıktan önüne bakarak yürümesi ile aracının tüm camlarını kapatarak trafiğe çıkması arasında fazla bir fark göremiyorum.

Camların karartılmasının mantıklı sebepleri de olabilir fakat araç sayısı ile camları karartılmış araç sayısı oranlandığı zaman makul sebebe sığınabilecek olandan çok daha fazla sayıda otomobilin camlarını kararttığı görülecektir. Dolayısı ile bu kara cam modasının bırakılmasının toplum düzeni açısından bırakılması ya da mantıklı seviyelere çekilmesi gerekmektedir.

 

Author: mehmet
Mehmet Zeki Dinçarslan