Anne Kafamda Bit Var [Tarık Akan]

Bu kitabı daha önce okumaya başlamıştım fakat pek beni sarmadığı için bıraktım. Tarık Akan’ın vefatından sonra bir daha bakayım dedim. Kitap Tarık Akan’ın hayatının bir dönemini anlatan bir anı kitabı. Bir dönemi derken, Avrupa’da yaptığı bir konuşmadan dolayı ülkeye ayak basar basmaz tutuklanıyor. Akan, bu tutuklanmadan serbest kaldığı zamana kadar geçen süreyi kaleme almış.

Karakolda bir kaç gün, Selimiye Kışlası’nda bir kaç gün (sanırım darbe dönemi olduğu için askeri bir birimde tutuluyor) kaldıktan sonra mahkemeye çıkarılıyor ve tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılıyor. Bu günler fazla içine işlemiş olmalı ki yazıya aktarmış başından geçenleri. Kitapta o dönemle ilgili yapabileceğiniz bir çok okumada detaylı olarak öğrenebileceğiniz, darbe sonrası dönemin sıkıntıları var. Tarık Akan yazar olmadığı için yüzeysel bir şekilde anlatabilmiş başından geçenleri.

Kitabın popüler olmasının tek sebebi yazarının da popüler bir isim olması. Yine de değerli bir çalışma olduğunu düşünüyorum zira ünlü olmayan bir isim ne kadar iyi bir kaleme sahip olursa olsun Tarık Akan’ın ulaşabileceği kadar çok insana ulaşamaz. Bir dönem hapishanelerde yaşananlar umarım günümüzde devam etmiyordur. Umarım insanlar suç işlemiş oldukları için insan haysiyetine yakışmayan şekillerde cezalar almıyorlardır. Hangi fikre sahip olursa olsun, bir insanın işkence görmesi asla tasvip edilemez. Akan bir iki yerde karşılaştığı insanları ‘faşist’ olarak etiketliyor ben buna da karşıyım. Hapishane ortamına girdikten sonra insanın kimliği olmamalı. Sadece cezasını görüp çıkmalı.

Can Yayınlarından çıkan kitap 200 sayfa civarında. Bu vesileyle Tarık Akan’a bir kere daha rahmet diliyorum Allah’tan. Vefat ettikten sonra hakkında olumsuz şeyler söylendiğine tesadüf ettim. Bir insan vefat ettikten sonra arkasından olumsuz fikir beyanında bulunulmasını da hoş karşılamıyorum. İnsanoğlu dünya dediğimiz bu meydana gelir, iyiyi de kötüyü de öğrenir, iradesiyle tercihlerini yapar ve burayı terk eder. Vefatından sonra kimsenin arkasından konuşmak yakışık alır şeyler değil. Hesap sorma makamında değiliz hiç birimiz.

Author: mehmet
Mehmet Zeki Dinçarslan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir