Adil Gevrek’i Harcama Malatya!

Cumartesi günü çocuklarımı maça götürmeye niyet ettim. Uzun yıllardır statta maç izlememiştim, bu stadı görmemiştim, çocuklarımla böyle bir hatıram olmamıştı. Malatyaspor ile Konyaspor arasında oynanan maçı çocuklarımla izledim. Bir daha gider miyim bilmiyorum. Maçta beni rahatsız eden şeyleri sıralarken en başta Adil Gevrek’e yapılan haksızlıktan bahsetmek istiyorum. 

Takım maçta gol yiyip mağlup duruma düşünce bazı kendini bilmezler hemen hakaret etmeye, küfretmeye ve başkanı istifaya Davet etmeye başladı. İnsanda biraz utanma olur. Takımı ikinci ligden alıp birinci lige taşıyan; birinci ligden süper lige götüren bir başkana bu yapılanlar reva değil. UEFA kupası elemelerine kadar giden bir takımın başında başkan olarak Adil Gevrek vardı. İnsanda biraz adalet duygusu olsa bunu takdir eder. “Başkan istifa” diye bağıranların ellerini vicdanlarına koyarak adaletli davranmaları gerekirdi. Futbol bir spor, oynanan oyunlarda galibiyet, mağlubiyet ya da beraberlik olacak. Bunlar çok doğal şeyler. Takım üst ligde de oynar alt lige de düşer. Bunları olgunlukla karşılayamıyorsanız başka işlerle ilgilenin. Şehrin prestij kaynağı olan bir takımın, bu prestiji sağlayan başkanıyla lütfen uğraşmayın. 

Anadolu takımlarında başkanların çok sık değişmesi hayra alamet değil. Bir kulüpte başkan senede bir değişiyorsa o takım tepe üstü alt liglere doğru gidiyor demektir. Süper ligde başarılı olmuş, uzun yıllar kalmış örneklere baktığınız zaman başkanlarıyla anıldıklarını göreceksiniz. İstikrar her zaman için gelip geçici başarılardan iyidir. Adil Gevrek bu işi severek yapıyorsa saygı gösterip önünden çekilmek gerekiyor. İşler ters gidebilir, takım yine düşebilir. Sonraki senede takımı geri çıkaracak olan da yine Gevrek olur. Malatyalılar Gevrek’in arkasında ne pahasına olursa olsun durmalılar ve tüm ülkeye bir vefa örneği sunmalılar. Gelelim küfürbazlara. 

Adil Gevrek’in istifasını isteyen ve küfreden tiplerden bahsedip onlarla aynı seviyeye inmek istemem. Allah ıslah etsin. Çocuklarımla maça gittim ve hayatlarında duymadıkları küfürleri işitmesinler diye kulaklarını tıkamaya çalıştım sürekli. Bir insanda mercimek tanesi kadar haysiyet olsa stada girip yüzlerce insanın arasında ağza alınmadık küfürleri sıralamaz. Keşke güvenlik görevlileri seyircilerin arasında dolaşarak bu tipleri tek tek dışarı çıkarsa. Hakeme ayrı küfür, futbolcuya ayrı küfür, yönetime ayrı küfür. Sorsan kendisi futbol gurusu, hâlbuki varlığı ancak ve ancak oksijen israfına sebep oluyor. Bu türlü insanları stattan uzak tutmadığı sürece Malatyaspor seyircisi belli bir sayının ve kalitenin üzerine çıkamayacak. Bu kalitesiz tipler yüzünden, spora değer verecek misliyle insan statlardan uzak kalıyor. Sigara da ayrı bir pasaj. Normalde yasak olması gerekirken kahvehane gibi duman altı olmuş durumda tribünler. Bunlara mani olunmadığı sürece Malatyaspor şehrin değil, bir avuç müptezelin takımı haline gelecek ve alt ligleri kendisine mesken tutacak. 

Adil Gevrek’e sahip çıkılması gerekiyor. Şunu belirteyim hemen. En son belki 15-20 yıl önce gitmiştim maça. Toptan da anlamam Adil Gevrek’i de tanımam. Sadece bu takımı alıp alt liglerden buralara getirmesiyle biliyorum kendisini. Fakat gördüğüm şu ki, pastanın büyümesi pastayı büyüten insanın başını yemek üzere. Sevgili futbolseverler. Adalet duygunuzu asla yitirmeyin. Başarı vefayla ödüllendirilir, hakaretle değil. Bu pastayı başkaları yesin, yeniden takım alt liglerin yolunu tutsun, şehirde bir futbol kültürü asla oluşmasın istiyorsanız başkanın aleyhine çalışın. Şehrimizde bir futbol kültürü oluşsun, Malatya, futbolla anılan şehirlerden olsun, Türk liglerinde üstlere oynasın, Avrupa’da maça çıksın istiyorsanız başkana destek olun. Düşecek diye korkmayın, düşerse de aynı başkanın idaresinde çıkacaktır yeniden. 

09.03.2020 Net Haber Yazım

Author: mehmet
Mehmet Zeki Dinçarslan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.