“Hiç kuşkusuz yaşam bir armağandır,” diye yanıtlamış Padişah. “Ama biz öyle aciz yaratıklarız ki, bize sunulan bu armağanın tadını çıkarmak yerine kendimizi acılara boğuyoruz.”


Polisiye türüyle bildiğimiz Ahmet Ümit ismini bir masal kitabında görünce polisiye bir masal kitabı olduğunu düşündüm. Kafamda canlandırdığım, evvel zaman içinde işlenen bir cinayet ve kalbur saman içinde aranan ipuçlarıydı. Yanılmışım ve yanılmam bu kitabı görmemle okumam arasında uzunca bir zamanın girmesine sebep olmuş. Kitapçıda rastladığım emekli bir edebiyat öğretmeni bu kitabı methedince, yeni tanıştığım hocanın ciddiye alınabilecek bir insan olduğuna kanaat getirince, kitabı oğlum için aldım, ben de şöyle bir göz atayım dedim. Dememle birlikte kitap beni sardı, içine çekti.


“Acıyı bilmeden, sevincin anlamını kavrayamayız.”


Bir padişah ve vezirinin masallar içinde yaptıkları bu yolculuğu Ahmet Ümit, çocukken dinlediği masallardan derlemiş. Köradam, Kuyumcu, Demirci, Müezzin ve Şapkacı masalların kahramanları. Her biri büyük ve küçük insanlara çeşitli mesajlar veren beş tane masal başucu kitabı olmalı, herkes tarafından okunmalı. Açgözlülük, kıskançlık, sabırsızlık, müsriflik, cimrilik konusunda en güzel dersler bu masallarda.


“İnanın hiç haksızlık etmiyorum. Üzücü de olsa gerçek bu. İnsanoğlu iyi değil. Belki kötü de değil. İkisinin ortası bir şey. Bazen iyi bazen kötü. Çoğu zaman kötü. Bencillik mayasında var. Eğitilirse yalnız kendi çıkarını değil, birlikte yaşadığı insanların, hatta öteki canlıların haklarını da gözetebilen bir yaratık haline gelebilir. Çünkü böyle insanlar var. Onlardan biri de sizsiniz.”
”Yanılıyorsunuz, bütün insanlar iyidir. Bazıları şeytanın ayartmasıyla yoldan çıkar…” diyecek oldum.
“Şeytan da tıpkı melek gibi insanın içinde. Seçimi insan yapıyor. Günahınızı boş yere zavallı şeytanın üzerine yıkmayın.”


Everest Yayınları’ndan çıkan bu güzide eser 177 sayfa. Kitabın içindeki resimler de ayrıca teşekkürü hakkediyor Ahmet Ümit ile birlikte.