Arşivler

Son Yorumlar

Okuma Listesi

1- Birikimin Hamalları - Ali Ekber Doğan
2- 21. Yüzyılda Kapital - Thomas Piketty
3- Naylon Fiyaka - Zafer Ercan
4- Mekke'ye Giden Yol - Muhammed Esed
5- Doğru Bildiğimiz Yanlışlar - Abdülaziz Bayındır
6- Neoliberalizmin Kısa Tarihi - David Harvey
7- Ölümcül Öyküler - Edgar Allan Poe
8- Zihniyet ve Din - Sabri Ülgener
9- Bin Hüzünlü Haz - Hasan Ali Toptaş
10- Yaşayanlara Çağrı - Roger Garaudy
11- Korku ve Umut - Nihat Karademir
12- Roman Sanatı - Milan Kundera
13- Günlerin Getirdiği - Nurullah Ataç
14- Görme Biçimleri - John Berger
15- Niteliksiz Adam - Robert Mussil
16- Mit ve Anlam - Levi Strauss
17- Anlatı Ormanlarında Altı Gezinti - Umberto Eco
18- Fontamara - Ignazio Silone
19- Halil Şerif Paşa - Michele Haddad

Kadınım Virginia Wolf

Kadınım Virginia Wolf; Özlem Akşit’in master tezinin kitaplaşmış hali. Kadının kimlik sorunu üzerine bir araştırma yapmak isteyen yazara hocaları Virginia Wolf hakkında bir çalışma yapmasını tavsiye ediyorlar ve nihayetinde bu çalışma çıkıyor ortaya.


Yazar öncelikle kadın haklarının tarihi gelişimiyle ilgili bilgiler vererek başlıyor eserine. Yazarın hayat hikâyesiyle de devam ediyor. Yazarın çocukluk ve gençlik yıllarında yaşadıklarının yazınsal hayatına da önemli tesirleri olmuş. Genç yaşta kaybettiği aile üyeleri, ölüm üzerine düşünceleri, bir kadın olarak toplumdaki durumu gibi etkenler bir yandan ruh sağlığını bozarken bir yandan da edebi eserlerine kaynaklık etmiş. 1941 yılında, cebine taşlar doldurarak kendini suya bırakana kadar çeşitli iniş-çıkışlardan ve yazılardan oluşuyor Wolf’un hayatı.

Daha sonraki bölümlerde yazarın feminizm anlayışı, roman anlayışı konusunda bilgiler veriliyor. Virginia Wolf, bilinç akışı tekniğiyle romanlar kaleme almış. Jacob’un Odası, Mrs. Dalloway, Deniz Feneri, Dalgalar, Perde Arası adlı eserler Özlem Akşit tarafından incelenmiş. Yazarın eleştirmen yönü, öykücülüğü, eserlerindeki feminist eğilimler de Akşit tarafından ayrı ayrı değerlendirilmiş.

Özlem Akşit’in bu incelemesi Wolf hakkında bazı anekdotlar, onun hakkında söylenenler, ilginç hatıralar, Wolf’tan güzel sözler ile son buluyor. 188 sayfalık bu kitap Nergiz Yayınları tarafından 2017 Mart’ında basılmış.

Yorum Bırakabilirsiniz

yorumunuz

Bir Cevap Yazın