1954 yılında Erzurum, Oltu’da dünyaya gelmiş İlhami Çiçek. Yaşasaydı şu an altmışını bitirmiş yetmişine merdiven dayamış olacaktı. Okul yıllarından itibaren şiirle ilgilenen Çiçek üniversite tercihini de edebiyattan yana kullanmış, okulu biter bitmez de edebiyat öğretmenliğine başlamış. Kısacık hayatında şiir, satranç ve okuma her şeyden fazla yer tutmuş. 1983 yılında girdiği bir bunalımdan çıkamayarak intihar etmiş, 29 yıllık hayatına son vermiş.

Ölümünün ardından yayımlanmış şiirleri bir kitapta toplanıp yayınlanmış fakat Göğekin bundan biraz daha fazlasını ifade ediyor. Şairin notları tasnif edilmiş, şiir denemelerinden hikâye denemelerine kadar elinin altında ne kadar müsvedde varsa gün yüzüne çıkarılmış. Dostlarının onun hakkında yazdığı yazılar ve şiirler de Göğekin’de yer aldığı gibi hakkında çeşitli yayın organlarında çıkmış yazılar da bu kitapta toplanmış.

Şairin “Satranç Dersleri” adlı şiir serisi ile başlıyor kitap.

yalnız hüznü vardır kalbi olanın

hüzün öylece orta yerdedir

tuhaf bir yarma yaşanıyordur

çepçevre şeytan kilitleri

sınav

 

Satranç Dersleri; İlhami Çiçek’in en bilinen şiirleri.

ve sabır

olmasaydı

yeryüzünde

her gün

kalınabilir miydi?

Bunun dışında da çeşitli dergilerde yayınlanmış, çeşitli ödüller almış şiirleri var şairin.

 

çünkü ben

ağlayanları severim ve güzeldir ağlama

denebilir ki-

bir insan en çok ağlarken güzeldir

 &&&&&&&&&&&&

umut kesilmiyorsa dostlarım

kesip

barikatlar kurarak kangrenli gövdemizden

şurda güneşe ne kaldı

 

Henüz 30’una girmeden aramızdan ayrılan genç şair için arkadaşları güzel bir çalışma hazırlamışlar ve onunla ilgili her şeyi bir kitapta; Göğekin’de toplamışlar. Güzel bir vefa örneği. Ben de bu kitap sayesinde tanımış ve rahmetle anmış oldum İlhami Çiçek’i.