chCharlie Hebdo dergisi başlarına bu kadar belayı açan karikatürleri basıp milyonlarca adet dağıtacağını açıklamış. Ben yine aynı şeyi tekrar etmiş olacağım ama başkasının kutsalına dil uzatmanın bu kadar ısrarla yapılmasının altında yatan sebep nedir acaba? Neden bu arı kovanına çomak sokmaya uğraşıyorsunuz ki bu kadar?

Bütün dünyadan ilgili dergiye destek yağdı. Milyonlarca kişi yürüyüşler yaptı filan. Bir de slogan var, “Ben Charlie Hebdo”yum diye. Bu sloganları sık sık zikredenleri de anlayamıyorum. Kişiliğinizi koyacak yeriniz mi yok sizin? Daha iyi bir şey olamıyor musunuz?

Ben şahsen Charlie Hebdo filan değilim. Olmaya niyetim de yok. Basın özgürlüğünün bu kadar abartılmasına da anlam veremiyorum. Tamam, basın özgür olmalı ama her özgürlüğün bir sınırının olduğu gibi basın özgürlüğünün de bir sınırı var. Bir basın kuruluşu “özgür basın” kalkanının arkasına sığınarak başkalarının değerlerine sövüyor, her gün yalan yanlış haber yapıyorsa buradaki özgürlük başkalarının sınırlarını ihlal etmiştir. Bir dinin peygamberine dil uzatmak da böylesi bir ihlaldir. Bunu yapanların cezası tabi ki baskın düzenleyip bu insanları katletmek olmamalı. Üstad Bediüzzaman Said Nursi’nin dediği gibi: “Medenilere galebe ikna iledir.” Böylesi insanlarla mücadele silahla değil fikirle olur. Her şeye rağmen yanlış yanlıştır. Charlie Hebdo’nun yaptığı yanlıştır.

Ben Charlie Hebdo değilim. Avrupalı da değilim. Avrupalı olmak da istemiyorum. Elhamdülillah Müslümanım ve dinimi Avrupalılara hoş göstermek gibi bir derdim de yok. Avrupa Birliği üyesi olmak gibi bir idealim de yok. Aşık Veysel’in dediği gibi “Bilirsem Türklüğüm var kıymetini” der geçerim yeri geldiğinde. Dünyanın anonim tipteki vatandaşlarından birisi olmak istemiyorum. Ortak bir insanlık dinine mensup, ortak bir insanlık milletinin üyesi ve ortak bir internet İngilizcesi… Bunların hiçbirini kabul etmiyorum, beni var yapan farklılıklarımdır.

Ülkemizdeki Charlie Hebdo’ların tavırları hoş değil. İnsani olarak, insan olarak, bir mekâna giren silahlı kişilerin on iki insanı katletmeleri tüyler ürpertecek derecede kötü bir şey. İyi oldu diyecek halimiz yok, tabi ki bu saldırıyı kınayacak, olanlara üzüleceğiz. Fakat Charlie Hebdo olmanın da âlemi yok. İki tane akılsız iki tane şımarığı katletti diye hadiseye bu kadar da “taraf” olmaya gerek yok. Hele ki hadiseye din faktörünü bulaştırıp, “Aslında İslam şöyle değil, böyle” diye yapılan konuşmalar komple anlamsız. Bizim işimiz İslam’ı adam gibi yaşamak, adam gibi tebliğ etmek. İslam’a birileri çamur attığı için temize çıkarmaya çalışmak, masumiyetini ispatlamaya uğraşmak değil.