Rüyamda ne gördüğümü hatırlamıyorum ama rüyamın son cümleleri uyanmama yakın zihnimde yankılanıyordu: “Haydi ama şerif, topu topu 7,5 kişiyiz bu kasabada.” Western esintileri var rüyada.

Dünyanın nüfusu ile ilgili istatistiklerin daha iyi anlaşılması için “dünya yüz kişi olsaydı” başlıklı yazılara rastlamışsınızdır. 7,5 milyar nüfuslu dünyamızın sakinlerinin halleri daha iyi anlaşılsın diye “dünya 7,5 kişi olsaydı” başlıklı alternatif bir bakış geliştirilebilir.

Dünya 7,5 kişi olsaydı bir tanesi şerif olurdu rüyamdaki gibi. Bunu siz asker olarak ya da polis olarak ya da kanun gücünü uygulamak dışında silahlanmış birileri olarak kabul edebilirsiniz. Bir kişimiz silahlıyken bir diğer kişimiz de zengin olurdu. Kasabamızın hepsi o bir kişiye ait olurdu ve şerif dahil diğerleri onun için çalışırlardı. Bu zenginimizi gözünüzde şişman ve hatta obez olarak canlandırabilirsiniz. Yediği önünde, yemediği arkasında. Fazla fazla tüketiyor, yiyemediğini çöpe atıyor.

Geri kalanların hepsi yoksul kimseler. Hatta bir tanesi açlıktan ölmek üzere. Zenginin çöplerinden faydalanabilir fakat ulaşması mümkün değil. O adam açlık içinde yaşayacak, ne doyacak ne ölecek. Ara sıra zenginin zenginliğine zenginlik katacak elmas-yakut gibi bir cevher bulup getirecek karşılığında bir tane küflenmiş ekmek parçası alıp gidecek. O kadar. Üç tane daha aç var fakat ölmek üzere olmadıkları için onlardan bahsetmenin anlamı yok. Diğer üç aç, zenginin bahçıvanlık, hizmetçilik gibi işlerini yapıyorlar.

Kasabamızda bir tane bağnazlık derecesinde dindar insan var. Bu da zenginin yanında çalışıyor. Gerçi herkes zengin için çalışıyor fakat bunun rolü başka. Ola ki zenginin egemenliğine isyan eden ya da etme ihtimali olan birisi varsa ve şerif bu işi çözemiyorsa, zengin onun üzerine köktendinciyi gönderir. Din kullanmak iyidir, kimse din saikiyle yapılan davranışları sorgulayamaz zira. Din için yapıyorum dedikten sonra her şeyi yapabilirsiniz. O bir kişi de her davranışını dini kullanarak yapar ve kendini temize çıkarır, pirüpak olur.

Bir kişinin evinde elektriği yok, bir kişinin suyu yok, bir kişi hasta, bir kişi neşeli, bir kişi yasta. Kişilerin bazı durumlarda iç içe geçme ihtimalleri de var tabi ki. Kişi hem bağnaz hem de yoksul olabilir. Bir kişi hem hasta hem de elektriksiz yaşıyor olabilir. Büyük ihtimalle kişi ne yaşıyor olursa olsun yoksul olacak. Buçuk kişi için bir şey diyemedim. Özürlüler diyecektim fakat dünyadaki özürlü nüfusu 7,5 kişiye orantılandığı zaman tam bir kişi olur.

Demek istediğim, dünya nüfusu 7,5 kişi olsaydı da yoksulluk da zenginlik de açlık da özürlülük de aynı oranda olacaktı. Tek fark, 7,5 kişilik dünyada insanların birbirlerini her an görüyor, 7,5 milyarlık dünyada görmezden geliyor olmaları.