Dini konulardaki en ufak problemde hemen bilgisayara yöneliyoruz. Cep telefonu teknolojisinin gelişmesiyle artık telefondan da öğrenebiliyoruz dinimizi. Ameli ya da itikadi bir mesele de olsa fark etmiyor. Devrin en büyük alimi Google Efendi Hazretleri olmuş durumda. Hazreti Google Kaliforniyevi de diyebiliriz. Durum hazinden içler acısına doğru yol almakta.

Hadis ilminde senet diye bir müessese var. Bir hadis zikredilirken o hadisi bu güne kadar taşıyan kişiler de sayılırmış ki gerçekliğinin ispatı olsun. Bu hadisi falan kişi filan kişiden duymuş o da şundan duymuş diyerek ta Hazreti Peygamber’e kadar ulaştırırlar hadisi. Böylelikle daha sağlam, daha güvenilir olmuş olur hadis. Sadece İslami ilimlerde değil, tüm bilim kollarında ispat önemlidir. Söylediğiniz sözü dayandırdığınız bir çıkış noktası yoksa ciddiye alınmazsınız.

Bizim dini konularda Google ve ardından onun yönlendirdiği bir siteye bakarak bilgimizi artırıyor zehabına kapılmamız dinimizi ne kadar ciddiye alıyor olduğumuzun da bir göstergesi. Kaynağı bilmeden, sorgulamadan her şeyi aynen kabul ediyoruz. Yediğimiz yemeği seçerken bu kadar umursamaz olsak zehirleniriz. Dinimizi öğreniyorken bu kadar umursamaz oluşumuz acaba zihnimizi zehirlemiyor mu?

Son zamanlarda bir de “namaz öğreten seccade” çıktı. Gazetede, radyoda, televizyonda reklamları ile karşılaşmanız an meselesi. Müslüman ülkede namaz kılmayı öğretecek hiç kimse kalmadı da Çin malı uyduruk cihazlara mı kaldık? Camiler ne işe yarıyor, imamlar ne iş yapıyor. İnternetten sipariş vermek için ayıracağınız vakti en yakındaki camiye gitmeye harcarsanız kolaylıkla nasıl namaz kılındığını öğrenirsiniz. Sizi reddedecek imam yok memlekette. Seve seve öğretirler namaz kılmayı. Herhangi biri de öğretebilir, bana birisi sorsa hemen kollarımı sıvarım.

İşin kolayına kaçmak istediğimiz için bu tür şeylerin talebini uçuruyoruz. Okuyup yorumlamakla vakit harcamadan hazır okumuş ve yorumlamışları arıyoruz internet sitelerinde. Kuranın ilk emri oku ama biz bu emri uygulamak yerine alıp uygulamış olanları araştırıyoruz. Onu da fazla araştırmadan kullanmaya meyyaliz. Namaz kıldıran seccade arayışı da bu eğilimden kaynaklanıyor. Sanki biz hiç uğraşmadan bize namaz kıldıracakmış o seccade diye. Yakında abdest aldıran musluklar da çıkarsa güzel olur. Abdesti musluk aldırır, namazı seccade kıldırır… Kaynağı Kuran değil de Google olan dinin uygulamasını da ancak teknoloji yaptırır. Cennet yerine de iyi bir cennet simülasyonu yapan bulunur elbet.