Kobani; bizim Suriye sınırımızda bir ilçe. Allah vermesin, başı IŞİD örgütüyle belada. Kobane diyenler var, Kobani diyenler var. Aslı İngilizce Company kelimesinden geliyormuş.

Memlekette kazan kaynıyor. Terör örgütü IŞİD (en son terör örgütüydü, son durumu ne bilmiyorum) Kobani sınırlarını geçmek üzere. Bizim memleketimizde de bu saldırılara tepki olsun diye yol kesip belediye otobüsü yakıyorlar. Dükkânların camlarını indirip, tahribata sebep oluyorlar. Alakayı kurabildiniz mi? Ben kuramadım.

Terör örgütü gelmiş komşu bir ülkenin bir ilçesinde dayanmış. Daha önce de birçok il ve ilçeye dayanmıştı. Erbil, Musul, Kerkük, Tikrit, Samara, Bağdat… Şimdi bu insanları yerlerinden hoplatan ne? Kobani’de Kürtler yaşıyormuş. E peki, bu örgütün şimdiye kadar saldırdığı yerlerde yaşayanlar insan değil miydi? Kürt, Türkmen ya da Arap değil miydi evinden, yurdundan kovalanan ya da can verenler? Şimdi ne oldu da bu ölçüde galeyana geldiniz siz?

Bir yerde bir işgal var diye başka bir yerde hadise çıkarmak, polisle çatışmak niye? Bu hadiseleri çıkaranların topunda (yekun) bir gram karakter olsaydı kalkar giderler çok sevdikleri soydaşları için savaşırlardı. Hariçten gazel okumak kolay. İstanbul’da otobüs yakmak kolay. Savunmasız esnafın camını, çerçevesini dökmek kolay. Bunları yapıyor olmak bir cesaret, bir yiğitlik işareti olmaktan ziyade karaktersizliği, zayıflığı ifade ediyor.

Hayatta en sevmediğim insan tiplerinden biridir; tabağına yiyemeyeceği kadar yemek alır da kalanını israf eder, çöpe döker. Sürüye dalan kurt bir kuzuyla karnını doyurabilecekken mümkün olduğu kadar çoğunu boğazlar, mundar eder. Sıçanın yiyeceği yemek miktarı belliyken çuvalın bir ucundan girer, zahirenin hepsini berbat eder. Bu karakterdeki insanların da durumu aynı. Gidip otobüs yakar, gider esnafın camını çerçevesini indirir, sağa sola zarar verir. Gram cesaretinin olmadığı suratını örttüğü bez parçasından bellidir.

Sevgili dostlar. İnsaniyet tek bir millettir. İnsanın Kürdü, Türkü, Arabı olmaz. Birleri için gözyaşı dökerken başkaları için dökmüyorsanız insanlığınızdan şüphe ediniz. Telafer’e girdikleri zaman tepki göstermeyenler Kobani için gösteriyorlarsa bu ancak riyakârlık göstergesidir. Gelin gözyaşlarımızı dünyadaki tüm mazlumlar için dökelim. Yetmiş iki buçuk milletin bir arada yaşadığı Amerika’da iç karışıklık olmuyor da sizi Türk, Kürt diye birbirinize düşürebiliyorsa ya akıl sorununuz var ya vicdan. Adamlar binlerce kilometre uzaktan, ellerini sürmeden, sadece maşa kullanarak bu coğrafyayı karıştırabiliyorlarsa akılsızlık ve vicdansızlığın bir arada olduğunun ispatıdır bu.