İbrahim Tatlıses söylüyor, “Yeri göğü yaradan var” diye. Ne kadar güzel bir uzun hava. “Mağrurlanma padişahım, seni de benim gibi yaradan var” diye devam ediyor.

İnsanoğlu ilkçağlarından itibaren bu cevaba ulaşmak için sorular sormuştur. Niye varız, dünya niye var, nasıl kuruldu bu düzen? Cevap belki size basit geliyor fakat aynı durumda olmayan başkaları da var hayatta. Yaradan var diyemeyenler, deyip de hayatlarına aynı oranda uygulayamayanlar var. Yangın zili, acil durum butonu gibi sadece sıkışık zamanlarda kullananlar var. Bir yaradan var fakat etkisi, yansıması, ağırlığı herkesin ona yaklaşımı oranında değişiyor.

Ben hafife alanları yok sayıyorum. Yaradan var. Tüm haksızlıkların, adaletsizliklerin karşısında ne kadar da güzel bir sığınaktır. Eninde sonunda Adil-i Mutlak olan Allah; dünyadaki tüm haksızlıkları eşitleyecek. Bunca adaletsizlik, yapanların yanında kar kalmayacak. Güçlü olduğunu düşünenler var bu dünyanın üzerinde. İsrail var mesela, arkasına kabadayı ağabeyini almış, masumların, mazlumların kanına giriyor. Benim Müslümanımın elinden, gittiği düğünde, iki göbek atma arasında içip serinleyeceği coca coladan vazgeçmekten öte bir şey gelmiyor. Benimkisi fanta olsun diyor. Ondan sonra göbek atmaya devam ediyor.

Dünyanın bir yerinde bir mazlum var. Bu mazlum Gazze’de ya da Türkiye’de. Afrika’da ya da Çin’de. Tam da bu anın içinde o mazlumun kanını döktü zalim. Yalan söyledi, hırsızlık yaptı. O mazlum bir yetim. Yalanla, hileyle hakkını gasp etti birisi. Bu mazlum başkalarının hırsı uğruna yarı aç yarı tok bir hayat yaşıyor. Yaşaması için gereken ekmeğe-suya bile zorla ulaşıyor. Bu mazlum bir hırsız yüzünden aç, bir katil yüzünden yetim, bir namussuz yüzünden hüsrana uğramış durumda. Benim elimden ne geliyor onun için? Benim elimden çok şey gelir, fakat yapmıyorum. Bunu bir kenara bırakalım. Ama yaradan var. Padişahla geda, mazlumla zalim, amirle memur, soyanla soyulan… Hepsi aynı fabrikanın ürünü. Hepsinin yaradanı aynı. Elbette hepsinin sahibi olan, hepsinin arasındaki adaletsizliği düzeltecek neticede. Ben de tüm bunları görüp kendi kendimi paralayacağıma aynı uzun havayı tekrarlayıp duruyorum. Yaradan var.

Yaradan var. Eşit dağılması düşünülemez dünyada hiçbir şeyin. Haksızlığın, adaletsizliğin olmaması düşünülemez. Yalan, hile, hırsızlık, aldatmaca adiyattan bir hadise haline gelmiş, normal olmuş. Kötülük yapanın yanına kar kalıyor. Mazlum kanı dolduruyor putperestlerin sunaklarını. Binlerce çeşit puta sunuluyor o kan. Sana sığınıyorum ya rabbim. Adaletine sığınıyorum.