Malumunuz, Ramazanlar fırsattır. Senede bir ele geçen bu fırsatları iyi değerlendirmek gerekir. Satışları katlamak, hedefleri revize etmek için bulunmaz bir zamandır Ramazan. Yaz mevsimine denk gelmesi hasebiyle istirahat etmek, tatile çıkmak için de güzel bir zamandır. Daha saymakla bitmeyecek fırsatlar bu Ramazan’ın içinde gizlidir. Hikmetinden sual olunmaz Allah’ım.

Ramazan bankalar için fırsattır. Reklamlardan takip edebilirsiniz. Ramazana özel faiz oranları ile kredi verirler. Müslümanlar ne kadar sevinseler azdır bu düşük faiz oranları için. Bu fırsatı değerlendirip, gerek mükellef iftar sofraları kurmak için gerekse bayramda bir yerlere kaçmak için bu düşük faizli kredilerden çekmek gerekir.

Kaçmak dediğimde sizlerin de aklına gelmiştir tatil fırsatları. Ramazan ayına özel kampanyalarla beş vakit ezan okutan ara sıra sizlere ilahiler dinletecek beş yıldızlı otellerde bu mübarek ayı geçirebilirsiniz. Program şöyle, akşama doğru uyanır hafif bir deniz banyosu yaparsınız. Palyaçolar, dini musiki ya da meddah eşliğinde iftarı bekler zengin iftar menüsü ile iftarınızı açarsınız. Hemen ardından yine türlü animasyonlar ve gösterilerle sahura kadar eğlence. Ardından uyku. Nasıl bir istirahat fırsatı, inanmazsınız.

Fırsatlardan biri de fazla kilolarla alakalı. Tabi uzman bir diyetisyene başvurursanız daha iyi. Bir Ramazan’da on beş kilo vermeniz mümkün. Bunu duyunca insan Ramazan bitmesin diyor değil mi? Bir Ramazan on beş, iki Ramazan otuz kilo eder. Sayıya vurunca durum böyle. Bu fırsattan faydalanmak için uzman bir diyetisyene başvurun ya da her Ramazan bir anda dindarlaşan medya kuruluşlarını takip edin.

Medya demişken kupon biriktirip Kuran-ı Kerim ya da sair dini yayın almayı sakın unutmayın. Ramazan bu tür kupon kesme faaliyetleri için de müthiş bir fırsattır. Bir ay boyunca kupon kesin, bayramdan sonra kutsal kitabınızdan bir tane edinmiş bu esnada bol bol da gazete okumuş olursunuz. Seneye Ramazan geldiğinde elinizde hazır olur Kuran-ı Kerim’iniz. İster okuyun isterseniz kupon kesmeye devam edin başka bir dini neşriyat için.

Sigarayı bırakmak için de Ramazan müthiş bir fırsattır. Nasıl olsa gündüz içmeyeceksiniz, akşam da biraz zorlarsanız kendinizi bir ayın sonunda bu alışkanlığınızı terk etmiş olursunuz. Alın size fırsat içinde fırsat.

Alışveriş için en güzel fırsat yine Ramazan’dadır. En güzel fiyatları bu ayda bulabilirsiniz. Yarından itibaren marketler tıklım tıklım olacak. Ramazan’la birlikte kıtlık başladığından değildir herhalde. Fiyatlarda indirim olacak muhtemelen. Esnafın da yüzü gülecek bu vesile ile. Stoklar eriyecek, fabrikalar çalışacak, evler insanlar aydınlık…

Mübarek Ramazan yine geldi çok şükür. Fırsatlar ayı Ramazan. Aman ha boş geçirmeyelim bu güzel vakitleri. En azından televizyonu açıp bir tane hocayı dinleyelim. Tatil, diyet, sigara bırakma gibi bir sene boyunca yapamayacağımız her şeyi yapmaya çalışalım. Hiçbir şey yapamıyorsak en azından kupon keselim ki bu imanın en zayıf derecesidir.