Arşivler

Son Yorumlar

Okuma Listesi

1- Birikimin Hamalları - Ali Ekber Doğan
2- 21. Yüzyılda Kapital - Thomas Piketty
3- Naylon Fiyaka - Zafer Ercan
4- Mekke'ye Giden Yol - Muhammed Esed
5- Doğru Bildiğimiz Yanlışlar - Abdülaziz Bayındır
6- Neoliberalizmin Kısa Tarihi - David Harvey
7- Ölümcül Öyküler - Edgar Allan Poe
8- Zihniyet ve Din - Sabri Ülgener
9- Bin Hüzünlü Haz - Hasan Ali Toptaş
10- Yaşayanlara Çağrı - Roger Garaudy
11- Korku ve Umut - Nihat Karademir
12- Roman Sanatı - Milan Kundera
13- Günlerin Getirdiği - Nurullah Ataç
14- Görme Biçimleri - John Berger
15- Niteliksiz Adam - Robert Mussil
16- Mit ve Anlam - Levi Strauss
17- Anlatı Ormanlarında Altı Gezinti - Umberto Eco
18- Fontamara - Ignazio Silone
19- Halil Şerif Paşa - Michele Haddad

Boyalı Kuş

Boyalı kuş insanların eliyle boyanmış, hemcinsleri tarafından kabul görmeyen bir kuş. Yazar da kendisi olduğunu iddia ettiği çocuğa kitap boyunca hemcinsleri tarafından eziyet gördürüyor. Yahudi olmanın dezavantajı işte. Yahudiler acı çektiler. Yahudiler işkence gördüler. Dünyada hiçbir ırk Yahudilerin gördüğü kadar işkence görmedi. Jerzy Kosinski Yahudi olduğu için çok işkence, eziyet gördü.


“Yılanın deri değiştirişini, Marta ile birlikte büyük hayranlık içinde izlemiştik. İnsan ruhunun da tıpkı böyle aynı şekilde gövdeden kurtulup Tanrı’nın ayaklarına kadar uçtuğunu anlattı bana Marta.” Marta Hıristiyan olduğu için saçmalıyordu. Hıristiyanlık ve diğer tüm dinler saçmalıklarla dolu. Yahudiliğin saçma bir tarafı yok ama çünkü yazar bahsetmiyor hiç bir yerde kendi öz dininden. Çünkü Hıristiyanlar Yahudileri katlettiler.

“İşte dünyanın düzeniyle yasalarını öğrenmiştim. Yakarmak yetiyordu. Tanrı’nın yardımcılarından biri, hemen yeni mümini kaydedip dosyasını açıyor, hasat boyunca biriken buğday çuvalları gibi buraya da, işlenen sevaplar doluyordu.”

Film endüstrisi bu kadar gelişmeden önce böylesi kitaplarla anlatıyorlardı Yahudiler nasıl katledildiklerini. Nasıl boğazlandıklarını en ince ayrıntılarına kadar anlatarak kendilerini boğazlayanların torunlarına suçluluk duygusu, diğerlerine de müsamaha aşılıyorlardı. Şimdi Yahudiler kalkıp dünyayı havaya uçursalar hiçbirimiz ses çıkarmayacağız, onlar katledildiler çünkü.

Türklerin ne katliamlara tabi tutulduklarını düşünüyorum da. Yahudilerin gelmiş geçmiş nüfusunun onlarca katı kadar Türk katledildi bu dünyada. Sesimiz çıkmıyor ki bunlar kadar. Bizim milletimizin gördüğü işkenceleri başkaları görmüş müdür? En yakın tarihten en uzak geçmişe kadar masum-günahsız Türk kanının dökülmediği toprak kalmış mıdır acaba?

Yine bir Yahudi katliamı kitabı olan Boyalı Kuş 240 sayfa ve E yayınları tarafından basılmış. Çeviren Aydın Emeç.

Yorum Bırakabilirsiniz

yorumunuz

Bir Cevap Yazın