Peşin söylüyorum bozar. Abdesti de bozar. Hatta ve hatta; dünyada Müslümanlar hor ve hakirse; Mısır’da insanlar meydanlarda, Suriye’de evlerinde katlediliyorsa… Hatta ve hatta ve hatta; Afrika’da insanlar açlıktan ölüyorsa, Meksika’da uyuşturucu çeteleri binlerce insanı öldürüyorsa, Avrupa’da ahlaksızlık had safhadaysa… Bunların hepsinin sebebi Türkiye camilerinde, vakit-Cuma-cenaze-bayram namazlarında çalan cep telefonlarıdır.

Namaz dinin direği, en önemli ibadeti. Cemaatle namaz kılınması ise Müslümanların bir araya gelmeleri, dertlerini ve sevinçlerini paylaşmaları, birlikte Allah’a ibadet etmeleri gibi önemli getirileri sebebiyle çok önemli. Bugün memleketin herhangi bir camisine girin ve namaza durun. Cep telefonlarının uğultusundan camiye mi geldiniz eğlence merkezine mi bilemeyeceksiniz. Günün Müslümanı öyle bir halde ki. Çoğu camiye adımını bile atmıyor, adımını atanlar ise bir el hareketiyle o telefonu kapatmayacak-sesini kısmayacak kadar umursamaz, vurdumduymaz ve saygısız. Ne için camiye geldiği de meçhul. Cenaze namazında bile zahmet edip telefonunu kapatmayanlar var. Meyyit musalla taşında yatarken cemaat dua değil müzik dinletiyorlar ona. Cemaat namaz kılarken türlü türlü müzikleri dinliyor. Sonra da camiden çıkıp dünyaya dağılan aynı insanlar şikâyet ederler dünyanın halinden.

Müslüman, dininin ibadethanesine girerken cep telefonunu kapatmayacak kadar acizken dünyada herhangi bir değişiklik olması mümkün değil. Bütün insanlar Allah’ın buyurduğu adaletten mahrum kalacak demektir. Bütün Müslümanlar ezilip, sömürülüp, yok edilecek demektir. Bir el hareketiyle cep telefonunu kapatmaktan aciz, kapatmayacak kadar düşüncesiz, ibadetine karşı saygısız insandan ne olacak ki. Eliyle mi kötülüğü engelleyecek diliyle mi? Kalbiyle bile buğz etmeyecek kadar pasif olacak tabi ki.

Gelelim başlıktaki meselemize. Namazda çalan cep telefonu tabi ki bozar namazı. Allah’ın bizim namazımıza mı ihtiyacı var? Namazı bozan şeyler belli. Mesela gülmek, konuşmak, bir şeyler yemek… Bütün bunların namazı bozması namazın ciddiyetini yerle bir etmelerindendir. Bu kadar ciddiyetsiz bir şekilde namaz kılınacağına hiç kılınmasın daha iyi. Cemaate müzik dinletmektense –ki arabeskinden yabancısına kadar her türlü telefon sesimiz mevcut- cemaate girmemek daha hayırlı. Gitsin aynı adam müzik sesini son ses açsın karşısında namaz kılsın. Cemaati huzursuz etmeye kimsenin hakkı yok.

Ciddiyet, samimiyet, saygı, bağlılık her ne kadar beş farzdan sayılmasa da Müslüman için olmazsa olmazlardır. Bunlardan uzak kaldığımız sürece her namazı müzik eşliğine kılar, her namaz çıkışı dünyanın başka bir köşesindeki Müslümanların katlini öğrenir, suçu kendimizde arayacağımıza İngilizde, yahudide, putperestte ararız.