Arabanızla Emeksiz’den çevre yoluna ineceksiniz. İnmeyin. Çevre yolunun Emeksiz-Akpınar kavşakları arasını kapatmışlar. Niye kapatmışlar bilmiyorum. Etrafta durumu izah eden bir tabela aradım. Büyükşehir oluyoruz ya, belki zihniyetimiz de büyümüştür diye düşündüm.   Bu çalışmanın yapılış sebebini, yapılışının ne kadar süreceğini ve bu çalışmada kullanılan malzemenin ortalama ömrünün ne kadar olduğunu vatandaşa bildiren bir tabela aradı gözlerim ama üzerime doğru gelen bir minibüsün kornasıyla kendime geldim. Tabi ki bütün kurallardan azade minibüs şoförlerimiz aradan kendilerine bir yol bulmuş, bu yolu babaları yaptırmışçasına, benim gibi yolun kapalılığının dumuruna uğrayanların üzerine doğru sürüyorlar. Canımı kurtarıp Çarmuzu yoluna doğru revan oldum. Aradan başka bir yol bulup Akpınar kavşağına ulaştıktan sonra yine çevre yolunda olmanın mutluluğunu yaşarken yol yine kesildi. Bu sefer çok üzülmedim zira sağa dönecektim zaten. Daha yeni açılan alt geçitte bu ne çalışması da demedim. Diyecek olsam da cevabını bulamayacağım için kapalı gidişlerden dolayı yoğunlaşmış yoldan sağa doğru döndüm. İtfaiyenin karşısındaki yola gireyim diye niyet etmişken bu sıralar şehrin birçok caddesinde gördüğüm sarı iş makineleriyle burun buruna geldim.

Size anlatırken bile sıkıldığım bu macera böyle sona ermedi tabi ki, siz de bu maceralardan bir kısmını her Allah’ın günü yaşıyorsunuz. Şu an Milli Egemenlik Caddesi yani Emeksiz komple kapalı. Yeşilyurt yolu açık ama toz toprak içinde. Çevre yolu uzun bir süredir korku yolu olmuş durumda. Gece vakti bir şehrin çevre yolu kapkaranlık. Işık yok. Birine anlatsanız size inanmayabilir. Uzun süredir kullanmadığım yollar var. Korkumdan yapılıp yapılmadığını deneyemiyorum. Devlet hastanesi civarında vardı son baktığımda. Semtine bile uğramıyorum. Keza Sıtmapınarı da öyle. Korkumdan oradan da geçmiyorum. Hiçbir şey yoksa ortada bırakılmış rögar kapakları, kapanmamış çukurlar vardır. Şehrin ortasında bile çukura düşebiliyorsunuz. Temelli civarından çevre yolunun Ankara tarafına kadar o kadar çok yerde çalışma var ki. Ben yıllardır yazmaktan bıktım, şikayet etmekten de sıkıldım. Herkes gibi alıştım belki de. Yol kapalıysa sorun etmiyor yönümü değiştiriyorum, bazen çift yön oluyor bazı yollar bazen tek yön. Bazen çalışma oluyor birkaç ay sonra açılıyor. İnsanlar bundan şikayetçi değil, seslerini yükseltmiyorlar, talepte bulunmuyorlar. En azından bu çalışmalar ne zaman başlar ne zaman biter ne uğruna yapılıyor ömrü ne kadardır sorularının sorulmasını ve cevap alınmasını beklerdim. Zırt pırt değiştirilen, sökülüp takılan kaldırımların hangi mantığın ürünü olduğunu bilmek isterdim. Şimdi artık istemiyorum. Umurumda bile değil. Sinirlerimi aldırdım. Size de tavsiye ederim.

Rezene: Sakin olmanın formüllerinden sadece bir tanesi. Sizi rahatlatır, ağrınızı sızınızı dindirir, midenize bağırsağınıza iyi gelir. Kısacası bir miktar sakinleşirsiniz. Malatya’da yaşıyorsanız, her gün bir yerden bir yere motorlu bir taşıtla seyahat etmek zorundaysanız muhakkak kendinize bir formül bulmalısınız. Önümüz yaz. Sıcaklarda kafayı sıyırmamak için papatya çayından rezeneye, melisa otundan ekinezyaya kadar bir çok seçeneğiniz var. Bir şeylerin değişeceğini umuyorsanız siz bilirsiniz. Benim gibi ümidi kesmişler için bitkilerden şifa aramak en doğru çözüm şimdilik.