Hugo Chavez Öldü mü?

Hain Amerika güldü mü?

Bush öcünü aldı mı?

Şimdi yürek yırtılır.

 

Venezuela devlet başkanı Hugo Chavez öldü. Dünyada petrol üreten bir ülkenin lideri olup da Amerika’ya kafa tutabilen lider olarak bir tek Ahmedinejad kaldı, o da yakında bir felakete uğrar. Amerikan başkanı Obama bu ölümün ardından hemen bir açıklama yaptı: ”Bu zorlu zamanda, ABD, Venezuela halkına desteğini ve Venezuela Hükümeti’yle yapıcı bir ilişkinin geliştirilmesine yönelik ilgisini yeniden teyit eder. Venezuela, tarihinde yeni bir fasıla başlarken, ABD demokratik ilkeleri, hukukun üstünlüğünü ve insan haklarına saygıyı teşvik eden politikalara bağlılığını sürdürmektedir” Türkçesi: Venezuela’yı felaketler bekliyor.

Chavez ’in başkanlığı süresince yaptığı işlerin bir kısmına şöyle bir bakalım:

Ülkesinde faaliyet gösteren Amerikan misyonerlerini sınır dışı etti.

Venezuela’da “Cadılar Bayramı” kutlamasını, emperyalizmin korku telkin etme yolu olarak gördüğünü, böylesi bir pagan âdetinin ülkesinde olmaması gerektiğini açıkladı.

Amerika vaktiyle ülkesine sattığı f-16’ların yedek parçalarını vermeyince bu uçakları Küba’ya ya da Çin’e vereceğini belirtip Amerika’ya rest çekti. Rusya’yla, İran’la, Çin’le ilişkilerini kuvvetlendirdi. Bulduğu her fırsatta ABD ve bu ülkenin menfaatlerine uygun hareket edenlere rest çekti.

Bölgesinde ABD çıkarlarına aykırı hareket etti, borç batağındaki Latin Amerika ülkelerine yardım etti, buralardaki ABD tahakkümünü kırmaya çalıştı.

Amerikasız yeni dünya düzeninden, zengin ve yoksul arasındaki eşitsizliğin azaltılmaya çalışılması gerektiğinden bahsetti.

George Bush için soykırımcı, deli, katil ve şeytan ifadelerini kullandı. Kendinden bir gün önce Bush’un konuşma yaptığı kürsüye gelip “dün şeytan buradaydı, kükürt kokusunu halen alabiliyorum” dedi.

ABD’ye yakın politikalar izleyen Meksika’ya ve diğer ülkelere rest çekti.  Halkını ve dünya halklarını Amerikan emperyalizmine karşı özgürlük mücadelesi vermeye çağırdı.

İşlenmeyen toprakları, çalışmayan fabrikaları kamulaştırdı. Petrol rezervlerini yabancı şirketlerin elinden alıp kamulaştırdı. Çimento sanayiini kamulaştırdı. Gıda, altın vb. birçok alanda yabancı şirketlerin tekelini kırıp bunları kamulaştırdı.

ABD’nin İran’a saldırması halinde bu ülkeye petrol ihracını keseceğini açıkladı.

Karaborsacılığa karşı çıktı, stokçuluk yapan marketleri kamulaştırmakla tehdit etti.

Dünya Bankası’nı ülkesinden kovdu. IMF’den çekildi.

Amerikan menşeli TV programlarına yasaklar koydu.

Ülkesinde yoksullukla ve eğitimsizlikle mücadele etti. Yoksulluğa karşı verdiği mücadele üst üste seçilerek 15 yıl iktidarda kalmasının sebebidir.

İsrail’in Gazze saldırılarının ardından bu ülke ile ilişkilerini kesti. İsrail büyükelçisini sınır dışı etti.

 

Hugo Chavez iktidarı boyunca Amerikan emperyalizminin karşısında durmuş, bu ülkenin yaptığı haksızlıklara karşı yiğitçe meydan okumuş bir insandı. Düşünün ki Türkiye, Gazze saldırıları sırasında İsrail büyükelçisini sınır dışı etmezken Chavez bu kararlılığı göstermiştir. Müslüman ülkeler Amerikan emperyalizmine boyun eğmişken Chavez eğmemiştir. Yazının başlığı dikkatinizi çekmiştir: Kıyam. Müslümanların göstermeleri gereken kıyamı bir Latin Amerikalının göstermiş olması hepimiz için düşündürücü bir durum olmalıdır, Müslümanlar için züldür, yüz karasıdır. Bu açıdan Hugo Chavez’in vefatının yasını tutuyorum ve Müslüman olmayan bir insan için Allah’tan rahmet diliyorum.
Mekanı cennet olsun.