Malatya şehrinde çeşitli vesilelerle yolların kapalı ya da yarı açık ya da tek yönlü ya da tek yönlüden bozma çift yönlü olması; habersiz selamsız sabahsız ve bittabi tabelasız değişik yolların değişik zamanlarda değişik sebeplerle kapatılıyor olması bende artık bunun gerçek olamayacağı algısını uyandırdı. Sürreal bir durum söz konusu. Malatya’nın son birkaç yılını düşündükten ve geçmiş yazılarıma bakıp da senede en az bir kere yolların kapanıyor olmasından yakındığımı ve halen yakınmakta olduğumu fark ettikten sonra benimle çok feci dalga geçildiği zehabına kapıldım. Başka şehirlere gidiyorum, alt geçit, üst geçit, doğalgaz, su ve sair bütün ihtiyaçlarını gidermişler ya da düzenli bir şekilde gideriyorlar. Malatya’ya döndüğümde daha şehrin girişinden başlıyor işkence. Toz toprak içinde yollar, her tarafta istirahat halindeki iş makineleri, kapalı yollar… (Buradan sonra Malatya’da kapalı olan ve çalışmaların bir türlü bitmediği yolları saymam gerekiyor ama köşemi taşırmak istemiyorum). Kimsenin ne olduğundan ya da olacağından haberi yok. Kulaktan kulağa yayılan bilgilerle neyin ne zaman biteceği konusunda menkıbeler-şehir efsaneleri dinliyoruz. Bu bir şaka olmalı. Şehrin bazı yerlerine kameralar yerleştirmişler ve bana ya da bütün şehre kamera şakası yapıyorlar. Sonra birden kameralar ortaya çıkacak, birileri elinde mikrofonlarla yanıma gelecekler: “Bakın kameralar şu tarafta gülümseyin” diyecekler, ben de gülümseyeceğim ve röportaj vereceğim. “Bir ara şüphelendim ama emin olamadım bütün bunların kamera şakası olduğundan” diyeceğim. Bunca yıldır yaptıkları şakadan dolayı tebrik edeceğim. Bu kadar uzun süren bir şakayı yapmak kolay olmamış olmalı. Akabinde kapalı yollar çok daha güzel bir şekilde hizmete girecek ben de ara sıra gördüğüm Kayseri gibi, Gaziantep gibi, Konya gibi, Antalya gibi, Eskişehir gibi şehirlerde yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından farklı olmayan bir hayata devam edeceğim.

Aklıma gelen bir ikinci ve daha makul ihtimal ise büyük bir sosyal deneyin Malatya üzerinde uygulanıyor olması. Yurt dışındaki büyük bir üniversitenin sosyoloji bölümünde insanların yaşam standartlarının düşürülmesi karşısında ne tür tepkiler vereceği konusunda bir araştırma yapılıyor büyük bir ihtimalle. Bu araştırma dünyanın birkaç gelişmiş şehrinde denenmiş ve daha bir iki su borusu değiştirme, asfalt yapma, kanalizasyon döşeme faaliyeti aynı anda ve aynı güzergâhta, halkı bilgilendirmeden ve alternatif sunulmadan yapılmaya başlanınca halk arasında infiale sebep olmuş ve araştırmayı yapanlar büyük sorunlara sebep olmamak için deneyi yarım bırakmak zorunda kalmış olmalılar. Malatya bu deneyi yapmak için ideal bir yer zira halk arasında değil infial uyandırmak ufak tefek şikâyetlerden öteye geçen hiçbir tepki olmadığı gibi olması ihtimali de yok. Deneyi istedikleri kadar ileri götürebilirler. Bir yolda bir çalışma varken alternatifi olan başka yollarda başka çalışmaları bahane ederek yolu kapatabilirler; hatta yol yapım çalışmaları nedeniyle dışarıyla bağlantısının sadece at ve katırlarla sağlanabileceği adacıklar meydana getirebilirler; çalışma olan yerlerin sinyalizasyonunu bozup zaman zaman hasarlı, zaman zaman ölümlü trafik kazalarına sebep olabilirler. Buna her hangi bir tepkinin verilebilme ihtimali dahi yok.

Buradan bu şakayı ya da araştırmayı yapan her kimse onlara seslenmek istiyorum. Bu deneyin ya da şakanın bir neticeye ulaşma ihtimali yok. Bu şehri komple kapatsanız dahi benimki gibi cılız ve duyulmayan ve dikkate alınmayan bir iki sesten başka ciddi bir tepki alamayacaksınız. Dolayısı ile şakayı ya da araştırmayı daha da ileriye götürme ihtimaliniz yok. Gelin bu işten vazgeçin de artık biraz rahat edelim.