Cemil Meriç’i dikkatle okumamışım, utanarak söylüyorum. Değişik zamanlarda elime geçen kitaplarından bir kaç sayfa okumuşluğum vardı da tanıyorum zannediyordum. Hatay’lı olduğunu, hayatının bir döneminde gözlerini kaybettiğini, Hint kültürüne olan ilgisini biliyordum. Bu kitabı daha önce üstünkörü okumuştum fakat gerçek zamanı şimdi imiş.

Bu Ülke isminin de güzel bir tınısı oluşuyor kafamda. Ben de durup durup “ah bu ülke” dediğim için Cemil Meriç’in de aynı tarz yakınması bana tanıdık geldi. Kendi kültürüne sırtını dönmek için her zaman fırsat kollamış, özünü ve bu özü oluşturan temel dinamikleri unutabilmek için kaç asırdır çaba göstermiş bu ülke. Aydın geçinenlerin hep halkından kopuk olduğu ve bu kopukluğa rağmen halk için yol gösterici olma iddiaları. Bana rağmen benim için bir şeyler yapmak isteyen insanlar.

“İzm’ler idrakimize giydirilen deli gömlekleri. İtibarları menşe’lerinden geliyor. Hepsi de Avrupalı.”

“Vatanlarını yaşanmaz bulanlar vatanlarını “yaşanmaz”laştıranlardır.”

“Kıtaları ipek bir kumaş gibi keser biçerdik. Kelleler damlardı kılıcımızdan. Bir biz vardık cihanda bir de küffar…”

“Çağdaşlaşmak Avrupa’nın yeni bir ihraç metaıi kokain ve LSD gibi. Şuuru felce uğratan bir zehir. Çağdışılık ithamı iftiraların en alçakçası, en abesi. Aynı çağda muhtelif çağlar vardır. Çağdaşlaşmak neden Hıristiyan Batı’nın putlarına perestiş olsun?”

“Bir aydın yabancı dil bilmsede de olur, çok kitap okumasına da ihtiyaç yok. Yeter ki ana dilini gerçekten bilsin. Kelimeleri şecereleriyle tanısın.”

“Felaketimizin kaynağı kültür yokluğu. Bizi helak eden ne ahlaksızlık, ne bencillik ne kafamızın ağır işlemesi…. Hayatı anlamadan geçip gidiyoruz.”

“Nezleye yakalanır gibi ideolojilere yakalanıyoruz, ideolojilere ve kelimelere.”

“Yükseliş devrinde aydın, toplumun herhangi bir ferdidir: zevkleri ile, zilletleri ile, mukaddesleri ile. Ne imtiyazı vardır ne imtiyaz peşindedir.”

“Türk düşünce tarihi, ülkesiyle göbek bağını koparan bir intelijansiyanın dramı.”

Cemil Meriç gerçek bir aydın. Bu ülke’nin bir zamanlar dünyaya hükmettikten sonra maddi ve manevi olarak çöküşünü çok güzel gözlemlemiş ve ızdırabını hissetmiş bir insan. Bu Ülke kitabı da bu ızdırabın neticesi ortaya çıkmış. İletişim Yayınları, 341 sayfa.