Arşivler

Son Yorumlar

Okuma Listesi

1- Birikimin Hamalları - Ali Ekber Doğan
2- 21. Yüzyılda Kapital - Thomas Piketty
3- Naylon Fiyaka - Zafer Ercan
4- Mekke'ye Giden Yol - Muhammed Esed
5- Doğru Bildiğimiz Yanlışlar - Abdülaziz Bayındır
6- Neoliberalizmin Kısa Tarihi - David Harvey
7- Ölümcül Öyküler - Edgar Allan Poe
8- Zihniyet ve Din - Sabri Ülgener
9- Bin Hüzünlü Haz - Hasan Ali Toptaş
10- Yaşayanlara Çağrı - Roger Garaudy
11- Korku ve Umut - Nihat Karademir
12- Roman Sanatı - Milan Kundera
13- Günlerin Getirdiği - Nurullah Ataç
14- Görme Biçimleri - John Berger
15- Niteliksiz Adam - Robert Mussil
16- Mit ve Anlam - Levi Strauss
17- Anlatı Ormanlarında Altı Gezinti - Umberto Eco
18- Fontamara - Ignazio Silone
19- Halil Şerif Paşa - Michele Haddad

Lord Arthur Savile’in Suçu

Oscar Wilde’ı nereden tanıyorum diye düşündüm bu kitabı okurken. De Profundis dışında okuduğum bir kitabı da yok. Hayat hikayesini az çok biliyorum. İrlandalı, hafif sosyalist, eşcinsel sapık. Bu yüzden hapis yatıyor. Meşhur bir yazarken sefalet içinde ölüp gidiyor. Geçenlerde Ankaradaydım, akşam avare avere Kızılay’da dolaşırken bir kitapçıya girdim. Akşam otelde okurum diye bir kaç kitap aldım. Tabi ki bir akşamda birkaç kitap okuyamıyorum. Bu da onlardan biriydi. Daha önce adını duymadığım bir kitap olması, Babil Kitaplığı diye bir serinin parçası olması ve kapak resmi dikkatimi çekti.

Kitap birkaç tane masalımsı hikayeden oluşuyor. Lord Arthur Savile’in Suçu, Canterville Hortlağı, Mutlu Prens, Bülbül ve Gül ve Bencil Dev adlı beş tane hikaye var. En uzunu Lord Arthur Savile’in Suçu. Diğer hikayelerdeki masalımsılık bu hikayede absürt bir hal alıyor. Belki de yazar o zamanın insanının boş inançlarını eleştirmek için yazmıştır bu hikayeyi diye düşünmeden edemedim. El falından geleceğini okutmak isteyen ve buna kayıtsız şartsız inanan insanların eleştirisi.  Canterville Hortlağı hikayesini de bu sınıfa sokabiliriz belki de. Hortlak hikayelerine inanan insanlarla dalga geçmiş hikaye boyunca, bir de o zamanlar yeni sayılabilecek Amerikan aydınlanması ile. Diğer üç hikaye daha kısa ve masala benziyor.

Kitap 140 sayfa. Dost Kitabevi Yayınları çıkarmış. 10 tl civarında bir fiyatı var. Fatih Özgüven çevirmiş İngilizce aslından. Sıkılmadan okunabilen eğlenceli, düşündürücü, esprili hoş bir hikaye kitabı.

Yorum Bırakabilirsiniz

yorumunuz

Bir Cevap Yazın