Önceki yazılarımda sigaranın zararlarından ve kurtulma yollarından bahsetmiştim. Bu sigara ile ilgili son yazımda da sigarayı bırakmanız için size birkaç sebep sunarak konuyu kapatacağım.
Sigarayı bırakmak için bence en önemli neden çevredeki insanları pasif içici durumuna düşürüyor olmak. Bir anne-baba sigara içiyorsa şayet, ister istemez çocuğunu pasif içici durumuna düşürecektir. Anne babaysanız, sigara içiyorsanız, çocuğunuzda geçmek bilmeyen bronşit, orta kulak iltihaplanması, öksürük, hırıltılı soluma, balgam, astım gibi rahatsızlıklardan birini ya da birden fazlasını müşahede ediyorsanız; biliniz ki bunun sebebi sizsiniz. Sözde canınızdan aziz tuttuğunuz evlatlarınıza bu kötülüğü yaparak onları hasta ediyorsunuz; çocuklar daha sağlıksız yetişiyor, daha çok ilaç kullanarak gelecek hayatlarında da zayıf bünyeli insanlar oluyorlar. Eş, dost ve arkadaşlarınızı da sigara dumanına maruz bırakarak sağlıklarını olumsuz etkiliyorsunuz.

Şimdi sigara dumanından ne olacak ki diyenleri duyar gibi oluyorum. Sigara dumanında kansere yol açan 250’den fazla madde mevcut. Pasif içiciliğin akciğer kanseri ve koroner kalp rahatsızlıklarına yol açtığı bilimsel olarak ispatlanmış bir gerçek. Açık havada dahi sigara içerken dumanınızla birçok kimseye zarar veriyorsunuz. Bu yazıyı okuyan ve sigara içmeyen hemen herkes yolda yürürken sigara içen birisinin dumanından rahatsız olduğu birden fazla vakayı hatırlayacaktır. Her ne kadar kapalı alanlarda yasaklanmış olsa da tütün dumanına maruziyet halen etkili bir hastalık sebebi.

İkinci sigara bırakma sebebi, yine bence, sigara firmalarının tavırları. Düşünsenize zehir satıp para kazanıyorlar. Daha önceki yazılarımda da belirtmiştim; hedef kitleleri ergenlik çağındaki gençler. Daha öfkeli, agresif, kendini ispatlama çağlarında, her türlü yasağı yapıp farklılıklarını ispat etme düşüncesindeki gençler. Sırf bu gençleri hedef aldıkları için bile sigara bırakılır, inadına içilmez. Hatta düşük katranlı, hafif, layt vs. diyerek sizle alay ettikleri için dahi sigara bırakılır.

Üçüncü ve son olarak da şunu söylüyorum. Bıkmadınız mı bu cüzamlı muamelesinden? Hep kapı önlerine, duvar diplerine, balkonlara mahkum edilmekten. İnsanların size hastalıklıymış gibi muamele etmesinden. Kapalı bir alanda korka korka ya da en azından utana utana içmekten o mereti. Sigara içmeyenlerin karşısında kendinizi ezik hissetmekten. Girdiğiniz her yere sizden önce kokunuzun girmesinden. Birisiyle tokalaşırken, sarılırken zayıflık ifadesi olan o kokunun sizden önce karşıdakine gitmesinden. Bu iradesizlikten, acizlikten, güçsüzlükten. Size zarar verdiğini bile bile bu illetten kurtulamamaktan. Bıkmadınız mı?

Tüm bu sebeplerin ve hem benim hem de sizin bir çırpıda sayabileceği onlarca sebebin ışığında bu bağımlılıktan artık vazgeçin. Bağımlı, müptela, hastalıklı olmaktan vazgeçin. Bugün kendinize bir iyilik yapın ve sigaradan vazgeçin. Emin olun ki sigarasız yapabilirsiniz.