Bu yazıda ve bundan sonraki birkaç yazıda sigarayla ilgili çok iyi bildiğimiz fakat anımsamaya ihtiyaç duyduğumuz bilgiler ile belki de hiç duymamış olduğumuz bazı bilgilere yer vereceğim. Umarım bu hastalıkla mücadele edenlere ve yakınları bu hastalığa yakalanmış olanlara faydalı olur. Dikkat ederseniz hastalık diyorum zira bir bitkiyi yakıp dumanını tertemiz ciğerlere çekmenin başka bir ismi olamaz.

• Sigara dumanının çoğu zehirli ve kanser yapıcı olduğu bilinen 4.000’den fazla kimyasal madde içerir. Sigara içenler nikotin bağımlılıkları sebebiyle sigara arzusu duyarlar fakat yanan tütünden çıkan katran ve bu gazlar yüzünden büyük zarar görürler.
• Türkiye’de her yıl yaklaşık 100 bin kişi sigara yüzünden ölmektedir. Yani siz bu yazıyı okumayı bitirdiğinizde bir kişi daha sadece sigara yüzünden ölmüş olacak.
• Sigara içenler hayatlarını içmeyenlere göre ortalama 20 yıl daha erken kaybederler.
• 40 yaşından sonra sigara içilen her yıl için yaşam beklentisi 3 ay kısalmaktadır.
• Akciğer Kanseri sigara üretimi ve satışından önce hemen hemen hiç duyulmamışken, 20. yy. başında ise sık görülmeye başlamıştır. Sigara içen kişinin akciğer kanseri riski içmeyene göre 15 kez fazladır ve risk zamanla artar. Ülkemizde her yıl 18.479 yeni akciğer kanseri tanısı konuyor ve sigara %91,5 ile akciğer kanserine yol açan nedenlerin birinci sırasında yer alıyor.
• Sigara içimi akciğer kanserinden başka birçok kanserle ilişkilidir. Sigaradaki kanserojenler sindirilir, dağılır, vücutta elimine edilir ve bu süreç boyunca da kansere yol açar. Sigara ayrıca kanserojen olmayan fakat duodenum ve mide ülserleri gibi hayati tehlike yaratan hastalıklara da neden olmaktadır.
• Sigara içenlerin erken ölmekten kurtulma gibi bir ihtimali vardır. Pek çok tiryakiden 90 yaşına kadar yaşamış tiryakilerin hayatlarının anlatıldığı örnekleri işitiriz. Fakat sigara öldürmese dahi hayat kalitesini düşürür, bir çok hastalığa sebebiyet verir. Ayrıca yaşlılıkta görülen hastalıklar sigara içenlerde daha erken ortaya çıkar.
• Sigara içenlerin yaraları daha geç iyileşir, hastalıkları daha uzun sürer.
• Sigara içmenin stresi azalttığı, bunalımlı zamanlarda insanı rahatlattığı gibi bir palavra vardır ki burada gülmeden geçemeyeceğim. Yapılan çalışmalar sigaranın stresi azaltmadığını ortaya koymuştur. Bilakis stres ve anksiyete sigaranın bırakılması ile azalmaktadır.
• Türkiye’de her yıl 10 ila 15 bin arası kişinin pasif içicilik nedeniyle öldüğü tahmin edilmektedir. Sigara yasağı sonrasında bu sayının azalmış olduğunu umuyorum.
• Sağlıklı yaşamayı isteriz hep. Spor yapmak, diyet yapmak vs. Bir sigara içicisinin kendi sağlığı için yapabileceği en doğru adım sigarayı bırakmaktır.

• Sigara bırakıldığında sağlık durumundaki yararlı değişiklikler :
24 saat Akciğer mukus ve diğer sigara artıklarını temizlemeye başlar.
48 saat Karbon monoksit vücuttan atılır. Koku ve tat alma duyusu belirgin şekilde düzelir.
72 saat Nefes almak kolaylaşır. Bronşlar gevşer ve enerjileri artar.
2 – 12 hafta Dolaşım düzelir.
3 – 9 ay Akciğer fonksiyonları %10’a yakın arttığı için öksürük, hırıltı ve nefes problemleri düzelir.
Sigara konulu yazılarım sürecek. Herkese sağlıklı günler dilerim.